Koparka gąsienicowa i kołowa – porównanie modeli

Koparka to maszyna, wykorzystywana do robót ziemnych. Służy do oddzielania urobku od gruntu, a następnie przeniesienia go na środki transportowe lub składowisko. Może także pełnić rolę urządzenia przeładunkowego, nabierając i przenosząc wyłącznie materiał sypki. Niezbędna na każdej budowie, a także wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace górnicze lub transportowe. Najpopularniejsze modele to koparki gąsienicowe i kołowe.

koparka-gasienicowa

Na rynku istnieje wiele modeli i rodzajów koparek. Zasadniczy podział to podział na koparki jednonaczyniowe i wielonaczyniowe. Jednonaczyniowe pracują w cyklu przerywanym i wyposażone są w jedno naczynie urabiające. Z kolei wielonaczyniowe pracują w trybie ciągłym i wyposażone są w wiele naczyń urabiających, połączonych łańcuchem.

Koparki podzielić można także na koparki gąsiennicowe oraz kołowe. Porównajmy oba modele.

Koparki gąsienicowe

Koparki gąsiennicowe mogą być zarówno dużymi, ważącymi kilkaset ton maszynami, jak i niewielkimi urządzeniami, określanymi jako minikoparki. Będą pracować na każdym terenie: zróżnicowanym pod względem ukształtowania, błotnistym, lub grząskim. Mniej mobilne niż kołowe, nie mogą poruszać się po drogach i muszą być przewożone na teren budowy.

Sekret możliwości pracy koparek gąsiennicowych na niemal każdym terenie tkwi w ich budowie. Posiadają one bowiem gąsiennicowy układ bieżny, zwiększający powierzchnię styku pojazdu z podłożem. W efekcie zmniejsza się nacisk jednostkowy.

Koparki kołowe

Koparki kołowe, oferowane między innymi przez renomowaną fabrykę maszyn XCMG – Europa, będą mniejsze i bardziej zwinne, aniżeli gąsiennicowe. Poruszają się szybko i swobodnie, jednak teren, na którym mają pracować nie może być zbyt wymagający. Ponieważ mogą jeździć po drogach publicznych, chętnie wykorzystuje się je w miastach oraz w trakcie robót drogowych.

Tańsze w  eksploatacji, posiadają możliwość zainstalowania dodatkowego osprzętu, co znacznie zwiększa możliwości ich zastosowania.

W zależności od dodatkowych elementów, można wyróżnić koparki podsiębierne oraz przedsiębierne. Te drugie współpracują ze środkiem transportu, zjeżdżając do wykopu. Ponadto rozróżnia się koparki chwytakowe, przeznaczone do wykopów jamistych i zbierakowe. W tych ostatnich zbierak wleczony jest po ziemi na linie, odspajając grunt. Tego rodzaju koparka może być stosowana do wszystkich rodzajów wykopów.

śr. ocena 5 / głosów 5