Jakie są rodzaje i zastosowania listew wibracyjnych?

Listwy wibracyjne zastępują ręczne łaty przy większości prac związanych z wyrównywaniem i wygładzaniem powierzchni betonowych. Okazują się bezkonkurencyjnie wydajne na dużych powierzchniach posadzek – zarówno nowych, jak też poddawanych renowacji. Na rynku dostępne są listwy wibracyjne w kilku odmianach. Warto poznać ich budowę i zastosowania, aby móc dokonać optymalnego wyboru listwy do własnych potrzeb.

Zastosowanie listwy wibracyjnej ma dokładnie taki sam cel, jak użycie ręcznej łaty aluminiowej: rozprowadzenie, wyrównanie i wygładzenie powierzchni świeżego betonu. Listwa wibracyjna pozwala uniknąć ciężkiej, fizycznej pracy, która wymaga przemieszczania się w niewygodnej pozycji, na kolanach, w mokrym środowisku. Używając maszyny złożonej z wibratora i łaty aluminiowej operator porusza się w pozycji stojącej i nie musi operować bezpośrednio łatą. Praca jest nie tylko lżejsza i wygodniejsza, ale też znacznie szybsza i dokładniejsza. 

Jakie są dostępne na rynku typy listew wibracyjnych? 

Wybór typu listwy wibracyjnej powinien być podyktowany głębokością warstwy świeżego betonu, jego gęstością oraz efektem, który chcemy uzyskać. Dostępne na rynku urządzenia możemy podzielić na trzy kategorie: 

listwy wibracyjne z profilem “L” – mają profil w kształcie litery „L”, a technika pracy polega na tym, że operator posuwa się do tyłu, prowadząc za sobą urządzenie, które wygładza powierzchnię, w tym również ślady pozostawione przez operatora – listwa wibracyjno-wygładzająca z profilem “L” zazwyczaj ma rozpiętość 2-3 m, ale dostępne są też profile o długości 4 czy 5 m (w takim przypadku można zastosować dwa agregaty wibracyjne na jednym profilu), 

listwy wibracyjne o profilach zamkniętych (oscylacyjne) – kształt profilu wibrującego umożliwia prowadzenie listwy zarówno do tyłu, jak też do przodu (za sobą i przed sobą) – nazywane są niekiedy listwami pływającymi, bo pracują częściowo zanurzone w masie betonowej, 

podwójne listwy wibracyjne – ten typ listwy wibracyjnej, dzięki zastosowaniu mocnych wibratorów, umożliwia znacznie głębsze zagęszczanie oraz pracę z mniej plastycznymi (bardziej zwartymi) masami betonowymi – znaczne długości profili i chęć uzyskania maksymalnej dokładności sprawia, że podwójne listwy wibracyjne wymagają użycia prowadnic. 

Podwójne listwy wibracyjne oferują największe szerokości wyrównywania i zagęszczania:

Ustawienie na prowadnicach i możliwość łączenia profili sprawia, że podwójne listwy wibracyjne osiągają imponujące szerokości pracy – mówi specjalista z firmy Ramirent. – Jednocześnie oferują największą głębokość zawibrowania i skutecznego zagęszczenia, wynoszącą nawet kilkadziesiąt centymetrów głębokości, zależnie od gęstości masy betonowej i parametrów konkretnego urządzenia. 

Gdzie znajdują zastosowanie listwy wibracyjne? 

Listwy wibracyjne  zarówno pojedyncze, jak i podwójne  służą do wyrównywania i zagęszczania górnej warstwy świeżych powierzchni betonowych. Ich działanie jest skuteczne na głębokości od kilkudziesięciu do nawet 300 mm. Listwy pojedyncze przeznaczone są do wyrównywania i wygładzania powierzchniowych warstw masy betonowej  podwójne listwy pozwalają zgarniać nadmiar betonu i zagęszczać jego głębsze warstwy. Listwy pojedyncze można stosować nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. 

Listwy wibracyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytworzenie równych i gładkich powierzchni posadzek betonowych i lastrykowych  nie tylko wewnątrz budynków, ale także podbudów jezdni, placów, chodników czy parkingów. Listwy wibracyjne bardzo przyspieszają budowanie płyt betonowych pod różnego rodzaju konstrukcje.  

Podwójnych listew wibracyjnych można też użyć do wykonywania podsypek piaskowych i żwirowych – do rozprowadzania, wyrównywania oraz powierzchniowego zagęszczania drobnych kruszyw budowlanych. 

Wibratory spalinowe i elektryczne 

Producenci listew wibracyjnych dostarczają zazwyczaj opcjonalne modele z napędem elektrycznym i spalinowym. W zasadzie nie różnią się one znaczący sposób ciężarem i sposobem pracy, natomiast dedykowane są do różnych warunków środowiska pracy. 

Listwy wibracyjne z napędem spalinowym są zdecydowanie bardziej użyteczne w sytuacjach, gdy dostęp do zasilania z sieci energetycznej jest mocno ograniczony lub niemożliwy. Z kolei listwy z silnikami elektrycznymi pozwalają na zastosowanie we wnętrzach, w relatywnie niewielkich, słabo wentylowanych pomieszczeniach, w których wykorzystanie silnika benzynowego mogłoby stworzyć zagrożenie zatruciem spalinami.

śr. ocena 0 / głosów 0