Jakie części z recyklingu sprzętu elektronicznego są wykorzystywane?

Zepsuty lub po prostu stary i zużyty sprzęt elektroniczny to idealny materiał do recyklingu. W każdym takim urządzeniu znajduje się mnóstwo elementów nadających się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. W jaki sposób można ich ponownie użyć? Gdzie są wykorzystywane części sprzętu elektronicznego z recyklingu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

recykling-sprzetu-elektronicznego

Niebezpieczne odpady

Zepsuty sprzęt elektroniczny często nazywany jest mianem e-odpadów. Tego rodzaju odpady są uznawane za niebezpieczne, ponieważ zawierają wiele toksycznych materiałów. Dlatego, ze względu na dobro środowiska naturalnego, zepsutej elektroniki nie możemy po prostu wrzucić do kubła na śmieci. Tylko w krajach Unii Europejskiej tego typu odpadów powstaje nawet osiem milionów ton rocznie – to bardzo dużo. Zostawienie takich śmieci na wysypiskach to prosta droga do katastrofy ekologicznej. Dlatego, zamiast składować takie odpady na wysypiskach, należy oddać je do recyklingu Pozwala to chronić środowisko przez toksycznymi komponentami urządzeń elektronicznych i pozwala na ponowne wykorzystanie elementów składowych takich urządzeń.

Na czym polega recykling e-odpadów?

Ponowne wykorzystanie zużytych urządzeń elektronicznych jest możliwe dzięki specjalnej obróbce mechanicznej oraz separacji fizycznej. Takie metody są dość proste, a przy tym przyjazne środowisku naturalnemu. Recykling zaczyna się od demontażu urządzenia i podzielenia go na elementy ze względu na tworzywa, z jakich zostały wykonane. Niektóre z nich od razu nadają się do wykorzystania, inne wymagają odpowiedniego przetworzenia. Elementy metalowe najczęściej są rozdrabniane i poddawane obróbce fizycznej. Podobnie dzieje się z tworzywami sztucznymi. Po wstępnej segregacji odpady poddaje się separacji elektrostatycznej i magnetycznej, co pozwala na odzyskanie żelaza, nieżelaza oraz elementów niemetalicznych. Recykling tego typu odpadów umożliwia otrzymanie surowców niezbędnych do produkcji nowego sprzętu elektronicznego. Recyklingiem tego rodzaju odpadów zajmuje się przedsiębiorstwo Ago Recykling. Damian Król. Kiedy zepsuje nam się jakieś urządzenie elektroniczne, oddajmy je do firmy, która zajmie się jego przetworzeniem – ma to ogromne znaczenie, nie tylko z perspektywy środowiska i ekologii, ale też z perspektywy gospodarczej – ponowne wykorzystanie raz użytych tworzyw elementów pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji tego typu sprzętu.

śr. ocena 5 / głosów 5