Jaki przedłużacz sprawdzi się na budowie?

Wiele spośród narzędzi wykorzystywanych na placu budowy zasilanych jest energią elektryczną. Z tego powodu niezbędnym elementem wyposażenia ekipy budowlanej staje się przedłużacz. Jednak nie każdy kawałek kabla sprawdzi się równie dobrze. Jeśli chcemy zapewnić dobry, wygodny dostęp do energii i przy okazji uniknąć niebezpieczeństwa przeciążenia sieci, powinniśmy rozważnie wybrać przedłużasz z którego będziemy korzystać.

Rodzaj przedłużacza

Dostępne na rynku przedłużacze możemy podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich stanowią tradycyjne pojedyncze przewody, które zwija się ręcznie w zwoje – do drugiej zaliczamy przedłużacze nawijane na bęben. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej na placu budowy? Oba mają swoje istotne plusy oraz znaczące minusy.

Przedłużacze zwijane ręcznie są nieco tańsze od nawijanych na bęben, z tego powodu wciąż są bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem, szczególnie, że w obu przypadkach stosuje się kable o podobnych parametrach technicznym – mówi przedstawiciel firmy RG NarzędziaZ drugiej strony bęben zapewnia wyższy komfort użytkowania przedłużacza – ułatwia zwinięcie przewodu, chroni przewód przed przypadkowymi uszkodzeniami, o które na placu budowy nietrudno, ułatwia przechowywanie. Dodatkowym plusem jest fakt, że wiele przedłużaczy bębnowych posiada kilka gniazd, co umożliwia korzystanie z energii elektrycznej przez kilka narzędzi jednocześnie. W ten sposób ograniczamy ilość kabli na placu budowy i zmniejszamy sumaryczne koszty wyposażenia.

Parametry narzędzi

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na przedłużacze zwijane ręcznie, czy nawijane na bęben, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. W dużym skrócie muszą one spełniać wymogi stawiane przez narzędzia, którymi posługujemy się na placu budowy, a więc mieć odpowiednie parametry prądowe. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ podłączenie narzędzia o dużym przepływie prądu do przedłużacza o niższym przepływie prowadzi do nadmiernego obciążenia i w konsekwencji spalenia przewodu. Szczególnie dotyczy do przedłużaczy przeznaczonych do zasilania większej ilości narzędzi. Przed kupnem należy sprawdzić parametry takie jak napięcie znamionowe oraz wysokość dopuszczalnego obciążenia

Ochrona przed uszkodzeniami

Na placu budowy przedłużacz jest narażony na liczne niebezpieczeństwa. Pył, zawilgocenie, zgniecenie, przecięcie – to tylko kilka z nich. Dlatego wymaga on lepszej ochrony, niż przedłużacze stosowane w domostwach. Zamiast inwestować w kable zaizolowane tzw. oponą poliwinitową, powinniśmy raczej postawić na przewody otoczone warstwą gumy. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy gniazda przedłużacza są wyposażone w klapki ochronne, które chronią złącze przed wodą i zanieczyszczeniami.

śr. ocena 5 / głosów 5