Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać – workowy czy bezworkowy?

Przy wykonywaniu różnego rodzaju specjalistycznych prac, całkiem naturalnie pojawiają się zabrudzenia i zanieczyszczania. Niestety, często trudno usunąć je przy pomocy zwykłego odkurzacza, służącego do codziennych porządków. Kiedy konieczne jest posprzątanie zanieczyszczeń wytworzonych w czasie remontu, wtedy do akcji wkracza odkurzacz przemysłowy. Radzimy, jaki wybrać – workowy, czy bezworkowy?

odkurzacz-przemyslowy

Zastosowanie odkurzacza przemysłowego

Odkurzacz przemysłowy służy m.in. do usuwania pyłów, opiłków, lakierów, farb, pleśni oraz substancji i zanieczyszczeń powstających w halach produkcyjnych, warsztatach, zakładach stolarskich, fabrykach, a także podczas wykonywania prac remontowych i budowlanych. Wszystkie wyżej wymienione czynniki są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, toteż walka z nimi jest niezbędna.

Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy przemysłowych, które różnią się między sobą zastosowaniem, parametrami oraz akcesoriami. Czym więc należy kierować się przy jego wyborze?

Wybór odkurzacza przemysłowego powinien być związany z rodzajem zanieczyszczeń, które ma on usuwać. Przed jego zakupem warto zastanowić się więc nad swoimi potrzebami i preferencjami. Jedną z decyzji, którą trzeba będzie podjąć, aby ograniczyć możliwości wyboru jest to, czy potrzebujemy odkurzacza wyposażonego w worki, czy bardziej sprawdzi się ten bezworkowy – wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę CTN24.

Odkurzacz przemysłowy workowy kontra bezworkowy: który lepszy?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze przemysłowe bezworkowe nie wymagają montażu worków. W tego typu odkurzaczach zanieczyszczenia są pochłaniane do specjalnego, wbudowanego w sprzęt pojemnika. Działają one na zasadzie siły odśrodkowej i specjalnego systemu cyklonowego (dzięki niemu szkodliwe pyły są odwirowywane z powietrza). Ich cechami charakterystycznymi są stała, wysoka moc zasysania, czym nie mogą pochwalić się odkurzacze workowe (pod koniec pracy takie urządzenie działa mniej efektywnie i mało wydajnie, z powodu przepełnionego worka).

Odkurzacz bezworkowy pozwala zaoszczędzić na workach, jednak nie oznacza to, że korzystanie z niego przyniesie wam ogromne oszczędności. W tego typu sprzętach często trzeba wymieniać filtry, których ceny są znacznie wyższe, niż ceny worków. Ponadto, odkurzacze przemysłowe wyposażone w worek kosztują więcej, niż te bezworkowe., jednak inwestycja w taki model jest całkiem opłacalna. Wszystko dlatego, że sama eksploatacja odkurzaczy bezworkowych jest tańsza w stosunku do odkurzaczy workowych. Są one też bardziej wydaje, toteż umożliwiają dłuższą pracę.

Jaki odkurzacz przemysłowy jest najlepszy?

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odkurzacza przemysłowego nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej dopasować model względem rodzaju zanieczyszczeń, które ma on sprzątać. Warto wziąć pod uwagę także moc silnika (przekłada się na sprawność ssania), pojemność zbiornika na odpady oraz zasięg przewodu zasilania i rodzaj kół. Wymienione wyżej elementy w znacznym stopniu wpływają na komfort użytkowania odkurzacza przemysłowego.

śr. ocena 4.9 / głosów 8