Jak wybrać system klimatyzacji do biura?

Klimatyzacja w naszych domach i firmach poprawia komfort życia i pracy, dlatego staje się coraz popularniejsza. Można powiedzieć, że klimatyzacja w biurach staje się już standardem, podobnie jak klimatyzacja samochodowa. Nowoczesne systemy zapewniają nam odpowiednią temperaturę, którą możemy regulować. Przed wyborem odpowiedniego systemu klimatyzacji warto zapoznać się z rodzajami klimatyzatorów, których na rynku jest naprawdę sporo.

klimatyzacja-w-biurze

Klimatyzatory typu split i multisplit

Najpopularniejsze klimatyzatory montowane w biurach i innych pomieszczeniach firmowych, a także w sklepach, czy punktach usługowych, to klimatyzatory typu split i multisplit. Klimatyzatory typu split są złożone z dwóch jednostek, z których jedna umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia (to tzw. parownik), druga na zewnątrz (sprężarka). Jednostki te są połączone linią chłodzącą i elektronicznym układem sterującym. Klimatyzatory typu multisplit są zbudowane podobnie, jednak jak wskazuje nazwa, możemy podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Ze względu na sposób montażu jednostek wewnętrznych omawiane klimatyzatory dzielimy na kilka rodzajów:

  • klimatyzatory ścienne,
  • klimatyzatory sufitowe,
  • klimatyzatory przypodłogowe,
  • klimatyzatory kanałowe.

 

Jak mówi nam przedstawiciel firmy YogiCo z miejscowości Ząbki koło Warszawy, klimatyzatory kanałowe, których sposób montażu nie dla wszystkich jest oczywisty, montowane są w przestrzeni międzystropowej. Schłodzone powietrze dostarczane jest do kilku pomieszczeń jednocześnie za pomocą przewodów wentylacyjnych. Poza omawianymi systemami klimatyzacji możemy też kupić klimatyzatory przenośne, które są jednak znacznie mniej wydajne i nieco kłopotliwe. Ciepłe powietrze musimy odprowadzać za pomocą przewodu na zewnątrz np. przez okno.

Wybór systemu klimatyzacji do biura

Nie ma jednego uniwersalnego klucza przy wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacji, ponieważ skuteczność i wydajność urządzeń zależna jest od specyfiki budynku. Rodzaj montażu w dużej mierze zależy od naszych preferencji, jednak fachowcy z firmy, która zajmuje się montażem klimatyzacji od A do Z, zawsze doradzą nam, czy rozwiązanie, które nas interesuje, rzeczywiście będzie tym najlepszym. Przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora do biura (jak zresztą do każdego innego pomieszczenia) jest moc urządzenia. Jeśli będzie zbyt mała, nie osiągniemy oczekiwanej temperatury, natomiast jeśli będzie niepotrzebnie duża, możliwości urządzenia nie będą w pełni wykorzystane. Moc klimatyzatorów dobieramy nie tylko ze względu na wspomnianą już specyfikę budynku, metraż i wysokość pomieszczenia. Bierzemy też pod uwagę nasłonecznienie, urządzenia generujące ciepło, które znajduje się w pomieszczeniu oraz liczbę osób, które najczęściej przebywają w tym miejscu. Nie próbujmy dokonywać kalkulacji na własną rękę – zdecydowanie lepiej sięgnąć po pomoc fachowców.

śr. ocena 5 / głosów 5