Jak wybrać dobry lewarek do auta?

Czasem trzeba zmienić oponę w aucie. Wtedy niezbędne jest posiadanie lewarka, czyli podnośnika samochodowego. Większość samochodów ma fabrycznie dołączony lewarek trapezowy, ale czy będzie on wystarczający? Do wyboru jest jeszcze lewarek słupkowy i żaba zwana „pieskiem”. W jakich przypadkach one będą lepsze? Ile kosztują te typy lewarków? Jaki mają udźwig? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

lewarek

Lewarek trapezowy – cechy, udźwig, cena

O lewarek trapezowy zapytaliśmy eksperta z firmy EMAX-POL z Warszawy:

lewarek trapezowy to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Zwykle znajduje się w aucie, a jeśli nie, to koszt zakupu wynosi około 30 zł. Ma udźwig do 1,5 tony, prostą budowę, a dzięki temu niską awaryjność. Jednak korzystanie z niego jest bardzo uciążliwe, ze względu na brak dźwigni. Praca lewarka trapezowego opiera się głównie na sile naszych mięśni. Poza tym przy większych autach takich lewarek może być niewystarczający. Korzystanie z lewarka trapezowego może być dobre tylko przy małych naprawach i samochodach o standardowym rozmiarze.

Lewarek hydrauliczny słupkowy i hydrauliczny żaba zwany „pieskiem” – cechy, udźwig, cena

Jak w takim razie wybrać dobry lewarek do auta, z którego będziemy mogli korzystać często i przy większych naprawach?

Lewarek hydrauliczny słupkowy jest lekki, a dzięki wbudowanemu mechanizmowi nie potrzebujemy aż tyle siły, co przy lewarku trapezowym. Przy tym ma udźwig aż do 50 ton! Sprawdzi się nawet przy ciężarówkach z towarem czy załadowanych jeepach. Szybko się go używa, co pozwala sprawnie zmienić oponę czy dokonać naprawy, nawet w trakcie podróży. Prosta konstrukcja składa się ze słupa, który podnosi i upuszcza auto. Jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak nie ma kółek, przez co jest mało mobilny.

Ostatni typ to lewarek hydrauliczny żaba zwany „pieskiem”, mniejszy brat lewarka hydraulicznego słupkowego, za to z kółkami. Również posiada mechanizm hydrauliczny, dzięki czemu łatwo podnosi i opuszcza samochód. Szybkie działania i duża mobilność zdobyła mu zwolenników w warsztatach samochodowych. Za pomocą żaby można szybko zmienić wszystkie opony i przejść do następnego auta. Jego udźwig wynosi do 3 ton, więc sprawdzi się przy samochodach o standardowych rozmiarach. Ma przy tym przyjazną cenę, bo kupimy go już za około 100 zł.

Jak podjąć decyzję o wyborze lewarka do auta?

Do wyboru mamy trzy rodzaje lewarków. Każdy z nich różni się udźwigiem, konstrukcją i ceną. Kupując lewarek, zadajmy sobie pytanie, jak często będziemy go używać. Im częściej, tym cena powinna być wyższa. Jeśli chcemy oszczędzić sobie wysiłku fizycznego, zainwestujmy w lewarki hydrauliczne. Który dokładnie? To już zależy od masy naszego samochodu.

śr. ocena 4.3 / głosów 6