Jak poprawnie używać nitownicy?

Nitownica to urządzenie, które pozwala w szybki i prosty sposób połączyć ze sobą różne elementy. Sprawdza się zarówno w przypadku maszyn i pojazdów, ale też wszelkiego rodzaju materiałów. Zastosowanie odpowiednich łączników, zwanych nitami, pozwala trwale scalić dwa elementy. Jest to popularna alternatywa spawania, gdyż jest szybka i estetyczna. Producenci oferują je w wersji ręcznej i pneumatycznej. Jak je prawidłowo używać? Sprawdź.

nitownica

Nitownica – najważniejsze informacje

Najważniejszą rolę w nitowaniu odgrywają nity, tj. metalowe elementy, pełniące funkcję łącznika. Pozwalają one skutecznie i trwale połączyć ze sobą różne elementy. Na rynku są one dostępne w wielu wariantach. Wybierając właściwe, warto zwrócić uwagę na parametry, które mówią o ich trwałości czy też sposobie wykorzystania. W połączeniu z nitownicą ręczną lub pneumatyczną pozwalają wykonywać nie tylko amatorskie naprawy czy czynności hobbystyczne, ale też realizować liczne przedsięwzięcia budowlane. Ważne jednak jest ich prawidłowe używanie. Na co zwrócić uwagę?

Jak poprawnie używać nitownicy?

Producenci oferują dwa rodzaje nitownic – ręczną i pneumatyczną. Pierwszy wariant doskonale sprawdzi się w domowych warunkach, np. w przydomowym warsztacie. Zautomatyzowane wersje cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli przedsiębiorstw budowlanych, które na co dzień z nich korzystają.

Sam sposób ich działania nie jest skomplikowany. W przypadku pneumatycznej wersji nitowanie odbywa się za pomocą sprężonego powietrza. W tym celu wystarczy jedynie włączyć odpowiedni przycisk, by wykonywać łączenia.

Nieco inaczej jest w przypadku nitownicy ręcznej. W pierwszej kolejności należy włożyć nit do wywierconego otworu, a następnie zakuć go przy pomocy urządzenia. W procesie tym trzpień ulega odkształceniu i tworzy zakuwkę – wyjaśnia ekspert z firmy RG Narzędzia. Warto zaznaczyć, że sposób użytkowania nitownicy jest zależny od rodzaju stosowanych nitów. Inaczej proces ten przebiega w przypadku użycia nitonakrętki, a jeszcze inaczej w przypadku nitów zrywalnych.

Wybierając odpowiedni sprzęt, warto zwrócić uwagę na częstotliwość jego użytkowania. Ręczne modele wymagają użycia siły rąk, co w przypadku częstego wykorzystywania może być kłopotliwe. Stąd też, w przypadku stosowania ich na liniach produkcyjnych czy w profesjonalnych warsztatach, zalecane jest wykorzystywanie nitownic pneumatycznych, które obsługują większość rodzajów nitów, ale też są proste w obsłudze. Na koniec warto dodać, że jest to sprzęt praktycznie bezawaryjny, który właściwie konserwowany działa bezproblemowo przez wiele lat.

śr. ocena 0 / głosów 0