Jak działają wózki widłowe? Elementy konstrukcji

Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane w wielu firmach i magazynach. Jedak wiedza na temat sposobu ich działania czy konstrukcji nie jest zbyt szeroka, nawet wśród samych operatorów wózków widłowych. Zatem jakie elementy wchodzą w skład każdego wózka widłowego? W jaki sposób tego typu pojazdy działają? Co w ogóle warto na ich temat wiedzieć?

Podstawowe elementy budowy wózka widłowego

Każdy wózek widłowy składa się z kilku podstawowych elementów. Muszą one funkcjonować poprawnie, gdyż ich uszkodzenie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia operatora. Widlaki składają się z takich części jak kabina ochronna, koła skrętne, butla gazowa, kierownica, siedzisko, przeciwwaga, rama, podwozie, karetka z widłami, maszt zewnętrzny oraz koła napędowe. Wózki widłowe mają za zadanie podnosić i opuszczać ładunek. Odpowiada za to przede wszystkim układ podnoszenia. Operatorowi bezpieczeństwo pracy zapewnia oczywiście kabina ochronna, ale i tak w czasie pracy warto nosić odpowiedni kask na głowie. Dobry wybór wózków widłowych renomowanych firm (zarówno na wynajem, jak i kupno) znajdziemy w ofercie takich firm, jak IPZ.

Napęd wózka widłowego

Wózek widłowy wyposażony jest w kilka napędów. Są to układ elektryczny, kierowniczy, hamulcowy, hydrauliczny, podnoszenia oraz układ przenoszenia napędu i układ napędowy. Największe znaczenie z punktu widzenia operatora pojazdu ma jednak układ podnoszenia. Składa się on z kilku podstawowych elementów. Maszt to rama zewnętrzna zbudowana ze stalowych profili, które pozwalają na podnoszenie i opuszczanie wideł. Maszt posiadać może różną ilość rolek oraz być dostosowany do pracy w pomieszczeniach wysokich lub niskich. Karetka to płyta czołowa, do której przymocowane są widły. Jednak w każdej chwili można je zdjąć i ustawić inny rozstaw. Karetka otoczona jest po rolkach wzdłuż prowadnic.

Łańcuchy i widły

Do podwieszania karetki i jej połączenia z tłokiem siłownika za sprawą rolek służy łańcuch. W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje łańcuchów – płytkowe oraz rolkowe. Ostatnim elementem układu przenoszenia są widły. To część charakterystyczna dla wózków jezdniowych. W ich przypadku widły wykorzystywane są zdecydowanie najczęściej. Zbudowane są one w kształcie litery L i wyposażone w cztery zaczepy, które umożliwiają ich umieszczenie na karetce. W ten sposób działa układ podnoszenia w wózku widłowym, który pozwala na podnoszenie i opuszczanie różnego rodzaju przedmiotów. To oczywiście podstawowe zadanie, które wykonywane jest w przypadku popularnych widlaków.

śr. ocena 5 / głosów 6