Jak działa odkurzacz do prania ekstrakcyjnego?

Nawet regularne, ale powierzchowne sprzątanie nie sprawi, że nasze mieszkanie stanie się czyste – wiele zabrudzeń wnika głęboko w tkaniny, takie jak tapicerka na meblach czy dywany i nie da się ich usunąć przy pomocy zwykłego odkurzacza, nawet dysponującego największą mocą. Rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza do prania ekstrakcyjnego. Na czym polega zasada działania tego urządzenia?

odkurzacz-pioracy

Jak zbudowany jest odkurzacz ekstrakcyjny?

Powszechnym błędem jest mylenie profesjonalnych odkurzaczy ekstrakcyjnych z tzw. odkurzaczami wodnymi, w których warstwa wody zebranej w zbiorniku służy jako filtr do zanieczyszczeń zbieranych „na sucho”. Podstawową różnicą między oboma tymi urządzeniami jest budowa, mianowicie odkurzacz ekstrakcyjny posiada dwa zbiorniki. W pierwszym, większym, przechowywane są zebrane zanieczyszczenia oraz zużyty płyn roboczy. W mniejszym zbiorniku znajduje się czysty płyn roboczy, wykorzystywany w praniu powierzchni. Silnik odkurzacza wyposażony jest w specjalne zabezpieczenie, dzięki czemu jego turbina nie ma kontaktu z przepływającymi przez urządzenie płynami.

Odkurzacz ekstrakcyjny wyposażony jest w przewód ssący, wężyk do nanoszenia detergentu oraz specjalne nakładki ssące, zbudowane w taki sposób, żeby maksymalnie zwiększyć podciśnienie odsysania na powierzchni styku z czyszczoną powierzchnią. Takie rozwiązanie gwarantuje skuteczne usuwanie wody z detergentem i rozpuszczonymi zanieczyszczeniami z powierzchni dywanu, który później potrzebuje mniej czasu na wyschnięcie.

Jak działa odkurzacz ekstrakcyjny?

Pranie odkurzaczem ekstrakcyjnym nie jest procesem bardzo skomplikowanym.

Na początek przy pomocy wężyka detergentu na daną powierzchnię nanosi się roztwór detergentu i wody – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ehrle. – Detergent wnika we włókna dywanu czy tapicerki i szybko rozpuszcza znajdujące się w nich zanieczyszczenia. Woda z zanieczyszczeniami jest następnie odsysana przy pomocy węża ssącego.

O czym należy pamiętać podczas prania ekstrakcyjnego?

Priorytetową sprawą jest kwestia doboru detergentów – środki piorące powinny pochodzić z listy zalecanej przez producenta, używanie innych detergentów, np. proszku do prania, może spowodować, że otrzymana piana stanie się lepką, trudną do usunięcia substancją, która tylko przyspieszy ponowne zbieranie się zanieczyszczeń. Warto również zauważyć, że nie zawsze większa moc odkurzacza ekstrakcyjnego oznacza skuteczniejsze pranie – wiele zależy od doboru środków oraz konstrukcji końcówki ssącej.

śr. ocena 5 / głosów 5