Jak działa miernik wielogazowy?

Wyciek gazów niebezpiecznych zawsze stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w danym obiekcie. Takie sytuacje zdarzyć się mogą wszędzie: w prywatnych domach, mieszkaniach, biurach, jak również w zakładach przemysłowych. Podstawą zabezpieczenia budynków na wypadek wycieku gazów palnych jest prewencja i regularne kontrole. W tym celu wykorzystuje się mierniki gazów. Czym charakteryzują się mierniki wielogazowe?

miernik-wielogazowy

Mierniki wielogazowe – działanie i charakterystyka

Mierniki wielogazowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na dokonywanie pomiarów stężenia wielu gazów naraz, w przeciwieństwie do detektorów jednogazowych. W zależności od modelu, mierniki wielogazowe mogą mierzyć stężenie kilku, najczęściej czterech, pięciu lub nawet sześciu różnych gazów równocześnie. Są to zazwyczaj gazy toksyczne, wybuchowe, a także dwutlenek węgla. Mierniki wielogazowe działają w oparciu o specjalne sensory pozwalające na detekcję i pomiar stężenia gazu. Do wykrywania konkretnych gazów służą różne czujniki. W przypadku tlenu oraz gazów toksycznych, takich jak tlenek węgla czy siarkowodór, wykorzystuje się sensory elektrochemiczne. Dzięki czujnikom katalitycznym i dyfuzyjnym można z kolei dokonywać pomiarów gazów wybuchowych i metanu. Natomiast do wykrycia dwutlenku węgla stosuje się czujniki podczerwone (IR). Stężenie tych gazów prezentowane jest w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu LCD. Jeśli miernik wielogazowy stwierdzi przekroczenie progu alarmowego dla danego gazu, zawiadomi o tym użytkownika. W tym celu nowoczesne detektory posiadają aż trzy rodzaje sygnalizacji alarmowej, w tym optyczną wykorzystującą jasne światło diod LED, akustyczną polegającą na emisji alarmu dźwiękowego o dużym natężeniu oraz wibracyjną, czyli opierającą się na silnych wibracjach. Współczesne modele mierników wielogazowych charakteryzują się kompaktowym rozmiarem, są niezawodne oraz nieskomplikowane w obsłudze, a przy tym posiadają trwałą obudowę.

Zastosowanie mierników wielogazowych

Renomowani dostawcy rozwiązań z zakresu ochrony przed wyciekiem gazów palnych i niebezpiecznych, jak np. AK Serwis, oferują bogaty asortyment mierników wielogazowych do różnych zastosowań. Obecnie mamy do czynienia z wszechstronnymi urządzeniami tego typu, o uniwersalnym przeznaczeniu. Mierniki wielogazowe przydają się do codziennych zastosowań w prywatnych obiektach, np. domach i mieszkaniach. Z powodzeniem wykorzystywane są również w szeroko pojętym przemyśle, m. in. w hutnictwie, budownictwie, a także w branży wodociągowej czy stalowej. Z mierników wielogazowych chętnie korzystają także służby ratunkowe, w szczególności straż pożarna. Warto przy tym wspomnieć o detektorach do specjalnych zastosowań. Na rynku dostępne są np. urządzenia wodoodporne, a także pyłoszczelne oraz w wykonaniu przeciwwybuchowym – takie mierniki znakomicie nadają się do stosowania w trudnych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 5