Hamm – światowy specjalista w dziedzinie walców do budowy dróg i robót ziemnych

Niemiecka firma Hamm jest jednym ze światowych liderów w produkcji walców drogowych. W jej katalogu znajdują się maszyny przeznaczone do najróżniejszych prac: robót ziemnych, budowy dróg, ogrodnictwa oraz kształtowania krajobrazu. Czytając poniższy artykuł, poznasz zwięzłą historię firmy Hamm, a także dowiesz się, jakie rodzaje walców znajdują się w jej ofercie.

budowa drogi

Krótka historia firmy Hamm

Firma Hamm została założona przez rusznikarzy Franza i Antona Hammów w 1878 roku w Tirschenreuth w Bawarii. Jak wielu potentatów na rynku maszyn budowlanych zaczynała od produkcji maszyn dla rolnictwa. W 1911 roku Hans Hamm zaprojektował pierwszy walec napędzany napędem diesla. Były to czasy, kiedy większość tego typu urządzeń była zasilana parą. Pod koniec lat 20. firma zdecydowała się skoncentrować wyłącznie na produkcji walców. Przedsiębiorstwo opracowało pierwszy na świecie walec dwubębnowy z napędem i sterowaniem na oba bębny, a pod koniec lat 80. wprowadziło na rynek walec z oscylacyjnym układem wibracyjnym. Pod koniec XX wieku Hamm stał się częścią spółki Wirtgen Group, która wraz z całym inwentarzem pozostałych spółek należy obecnie do Deere & Company.

Jakie walce można znaleźć w katalogu firmy Hamm?

Oferta firmy obejmuje szeroki wybór walców drogowych do budowy dróg i robót ziemnych. Walce Hamm to ponad 200 modeli, które podzielone są na trzy grupy. Pierwszą z nich są walce jednobębnowe, wśród których wyszczególniono dwie linie. Seria H CompactLine to niewielkie walce o masie roboczej od 5 do 6,5 t. Charakteryzują się zdolnością do pokonywania wzniesień o nachyleniu do 60%. Dzięki niewielkiej długości nadają się idealnie do wąskich placów budowy oraz realizacji zadań w trudnym terenie. Seria H to maszyny o masie roboczej od 10 do ponad 25 t. Zapewniają one najwyższą wydajność pracy nawet w najcięższych warunkach. Mogą być wyposażone w bębny gładkie i okołkowane zaopatrzone w zależności od opcji w wibrację lub połączenie wibracji i oscylacji (VIO).

Kolejną grupę stanowią walce tandemowe, które podzielono na trzy linie:

  • HD CompactLine, czyli modele najmniejsze, o masie roboczej od 1,5 do 4,5 t;
  • HD+, o masie roboczej od 7 do 14 t, posiadające niezwykle przestronną kabinę operatora;
  • DV+, o masie roboczej od 7,5 do 10 t, zapewniające najwyższą ergonomię i komfort pracy.

Jedną z firm, która proponuje szeroki wybór walców dwubębnowych Hamm, jest przedsiębiorstwo Bellator. Oferuje ono zarówno wynajem, jak i sprzedaż używanych walców tandemowych w bardzo dobrym stanie technicznym.

Katalog Hamm uzupełniają walce ogumione o masie roboczej od 8,5 do 9,5 t. Dzięki zastosowaniu dodatkowego balastu ze stali, betonu lub ciężkiego betonu, który umieszcza się w komorze balastowej, na przykład za pomocą wózka widłowego, maszyny mogą być dodatkowo obciążane aż do masy 28 t.

śr. ocena 0 / głosów 0