Główne rodzaje szlifierek

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do prac remontowych, jest szlifierka. Jest to funkcjonalne i łatwe w obsłudze urządzenie, bez którego nie jest możliwa odpowiednia obróbka materiałów. Niewiele osób jednak wie, że istnieją różne rodzaje szlifierek, które różnią się między sobą przeznaczeniem, budowa oraz parametrami technicznymi. Jakie są dostępne warianty tych urządzeń i który model sprawdzi się w określonej kategorii prac?

Do czego służy szlifierka?

Każdy, kto choć raz przeprowadzał remont, wie jak ważnym narzędziem jest szlifierka. Potrafi ona zastąpić wiele innych urządzeń, gdyż można nią polerować powierzchnię, obrabiać materiały, przecinać czy nadawać kształt. Zadaniem szlifierki jest dopracowanie szczegółów obrabianego materiału, dlatego musi wyróżniać się precyzją i wydajnością.

Szlifierki to urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdzą się do obróbki drewna, betonu a nawet tworzyw sztucznych – mówi specjalista z firmy CTN24. – Obsługa sprzętu nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego poradzą sobie z tym nawet osoby nie posiadające doświadczenia – dodaje.

Podstawowa wersja szlifierki sprawdzi się w prostych pracach, jednak na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia.

Jakie są rodzaje szlifierek?

Szlifierki stanowią szeroką grupę produktów, które są różnie klasyfikowane. Urządzenia można podzielić ze względu na przeznaczenie, napęd czy konstrukcję. W odniesieniu do sposobu obróbki, szlifierki kategoryzuje się według kilku rodzajów.

  • Szlifierki oscylacyjne – wykorzystywane są do szlifowania prostych powierzchni wykonanych z drewna. Wyposażone są w prostą stopę, dzięki czemu można precyzyjnie dotrzeć do krawędzi ścian czy drzwi.
  • Szlifierki kątowe – popularne kątówki wykorzystywane są głównie w domowych warunkach. Stanowią uniwersalne narzędzie do przecinania drewna, betonu czy szlifowania powierzchni.
  • Szlifierki mimośrodowe – jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych i wydajnych wariantów urządzenia. Wyposażone jest w odpowiednio wyprofilowany talerz o dużej ruchomości, dlatego sprawdzi się zarówno do obróbki prostych powierzchni, jak i nierówności.
  • Szlifierki typu delta – ten typ urządzeń przeznaczony jest do obróbki trudnodostępnych miejsc. Szlifierka wyposażona jest w trójkątną głowicę, która umożliwia precyzyjną pracę.

Istnieją jeszcze szlifierki taśmowe, których używa się w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Wybór szlifierki powinien być podyktowany kategorią wykonywanych prac oraz własnymi preferencjami.

śr. ocena 5 / głosów 5