Gdzie wykorzystuje się pompy szlamowe?

Silne i długotrwałe opady deszczu, roztopy oraz wysoki poziom wód gruntowych to przyczyny wiosennych podtopień. Dokładne usunięcie skutków powodzi z domu to niełatwe zadanie, w które często angażowana jest straż pożarna posiadająca odpowiedni sprzęt. By uporać się z wodą w zalanym pomieszczeniu na własną rękę, można zaopatrzyć się w niedrogi sprzęt – taki sam, jakiego używają strażacy. Mowa o pompie szlamowej.

Pompa szlamowa

Pompy szlamowe a pompy zatapialne

Pompy zatapialne to kategoria pomp służących do wypompowywania cieczy, w której zostały zanurzone. Może być to czysta woda – wykorzystywana do podlewania ogrodu deszczówka albo woda z basenu – ale również woda bardzo brudna (np. szambo). Od poziomu zanieczyszczenia cieczy zależy, jakiego rodzaju pompy zatapialnej powinno się użyć. Do wypompowywania wody brudnej – na przykład wody powodziowej zawierającej szlam, piasek i inne zabrudzenia – używa się pomp szlamowych. Urządzenia te są przystosowane do transportowania gęstych cieczy zawierających ciała stałe. Zwykła pompa, niewyposażona w odpowiednie wirniki i posiadająca niewystarczającą moc, nie poradziłaby sobie z przepompowaniem zawierającej zanieczyszczenia zawiesiny i uległaby zapchaniu, bądź całkowitemu uszkodzeniu.

Zastosowanie pomp szlamowych

Pompy szlamowe są używane do usuwania wody nie tylko z zalanych piwnic, ale także z budynków gospodarczych, różnego rodzaju lokali użytkowych, placów budowy, wykopów oraz – co ma miejsce wyjątkowo często – podziemnych parkingów, które ulegają podtopieniom przy praktycznie każdej ulewie. Pompy szlamowe wykorzystywane są przez państwowe i ochotnicze straże pożarne oraz ekipy budowlane.

Czym kierować się przy wyborze pomp szlamowych?

Przy wyborze pomp szlamowych należy uwzględnić ich przeznaczenie. Mimo że w każdym przypadku będzie to wypompowanie wody, nie wolno zapominać o aspektach technicznych. Nie każda pompa poradzi sobie z zalanym parkingiem podziemnym, dlatego przy wyborze pompy szlamowej należy wziąć uwagę moc, która jest potrzebna do konkretnego zadania. Domowa pompa nie musi posiadać dużej mocy, natomiast pompa stosowana przez ekipę strażacką owszem. Moc ma swoje odzwierciedlenie w cenie urządzenia, dlatego niewielkie pompy szlamowe są stosunkowo tanie i można je kupić nawet za kilkaset złotych u każdego dobrego dystrybutora urządzeń wodnych. Pracownicy sklepu Aquatik podpowiadają, że przy zakupie pompy szlamowej warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego urządzenie jest zrobione oraz solidność wykonania łożysk.

śr. ocena 0 / głosów 0