Elektronarzędzia kontra narzędzia ręczne. Co lepsze?

Zarówno w domu, jak i w firmach budowlanych warto mieć porządne narzędzia. Pojawia się jednak pytanie: jakie narzędzia są lepsze? Elektronarzędzia czy narzędzia ręczne? Jeżeli wybór dopiero przed Tobą, dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie wad i zalet obu rozwiązań, abyś mógł dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Wybierz narzędzia najlepsze dla Twojego domu albo firmy!

Zalety i wady narzędzi ręcznych

Zacznijmy od narzędzi ręcznych. Mimo tego, że duża ich część ma swoje elektroodpowiedniki, wciąż jest grupa osób, która preferuje narzędzia manualne. Dlaczego? O to zapytaliśmy jednego z klientów hurtowni narzędzi Metalex:

Nie używam narzędzi zbyt często i nie wykonuję ciężkich prac. Czasem coś przykręcę, czasem coś przybiję albo złożę meble… W mojej sytuacji inwestowanie w droższe elektronarzędzie byłoby nieuzasadnione.

Rzeczywiście, ceny narzędzi ręcznych przemawiają za takim wyborem. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Przekonująca może być prosta konstrukcja, która zapewnia solidność i wytrzymałość. W narzędziach ręcznych po prostu nie ma się co zepsuć. Ponadto zajmują one niewiele miejsca, więc nie zagracą małego garażu. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie wykonują zaawansowanych prac, a jedynie od czasu do czasu muszą coś naprawić. Korzystając z narzędzi ręcznych, mogą schować cały swój warsztatowy dobytek w jednej skrzynce.

Oprócz tego narzędzia ręczne są… poręczne. Niewielkie rozmiary i mały ciężar sprawiają, że można zabrać je wszędzie. Dodatkowo nie są zależne od zasilania, więc nie ma obaw o to, że znajdziemy się w sytuacji, w której nie można ich użyć.

Największą wadą narzędzi ręcznych jest to, że ich użycie wymaga więcej siły i czasu niż w przypadku elektronarzędzi. Jeżeli jednak nie jesteśmy profesjonalistami, nie powinno to być znaczącym problemem.

Mocne i słabe strony elektronarzędzi

Elektronarzędzia stają się coraz popularniejsze. Można wśród nich znaleźć sprzęt zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Są zupełnym przeciwieństwem narzędzi ręcznych. Jedyne, co je łączy, to cel, ale jego realizacja jest zupełnie inna.

Największą zaletą narzędzi elektrycznych jest szybka praca bez wysiłku, a także moc – często przekraczająca możliwości ludzkich rąk. Elektronarzędzia są po prostu szybkie i skuteczne, a każde kolejne modele są też coraz lżejsze i coraz bardziej ergonomiczne.

Powyższe zalety są tak duże, że jesteśmy w stanie przymknąć oczy na wady. Elektronarzędzia trzeba gdzieś przechowywać i nie można ich po prostu zostawić na balkonie, bo się zepsują. Zajmują też sporo miejsca. W niewprawnych rękach mogą wyrządzić szkody. Są też znacznie droższe od narzędzi ręcznych, a ich żywotność jest krótsza. Nie można ich stosować bez dostępu do prądu (chyba że narzędzia akumulatorowe, ale i tu pojawia się ograniczenie – pojemność baterii). Niemniej szybkość, precyzja i lekkość pracy wynagradzają te niedogodności.

śr. ocena 5 / głosów 1