Do jakich prac przydadzą się buty robocze?

W przypadku wielu zawodów wymagane jest noszenie odzieży i obuwia roboczego w miejscu pracy. Ich funkcją jest zapewnienie zatrudnionym osobom bezpieczeństwa oraz komfortu. Za zaopatrzenie tego typu odpowiedzialny jest pracodawca. Kiedy zatem konieczne są buty robocze i w jakich przypadkach warto je nosić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Buty robocze

Charakterystyka butów roboczych

Pierwszą ważną informacją dotyczącą obuwia roboczego jest to, że występuje ono w wielu rodzajach, a każdy z nich ma inne cechy. Jeden z podziałów dotyczy konstrukcji butów. Modelem, który przychodzi do głowy na początku, są zapewne kalosze i rzeczywiście świetnie sprawdzają się one między innymi w wilgotnych miejscach. Buty robocze mogą przyjmować jednak różne formy, na przykład trzewików, półbutów, a nawet sandałów czy klapków. Niektóre rodzaje są również specjalnie przystosowane do pracy w trudnych warunkach, takich jak skrajne temperatury.

Po co nosi się obuwie robocze?

Buty robocze nosi się w miejscu pracy między innymi po to, aby nie zabrudzić i nie uszkodzić obuwia codziennego zatrudnionych osób. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Obuwie robocze musi być przystosowane do warunków pracy. W zależności od rodzaju ma być odporne na niskie i wysokie temperatury, wytrzymałe (tak, aby zbyt łatwo nie ulegało uszkodzeniom) i antypoślizgowe. Istotne jest również to, aby było wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz zapewniało komfort użytkownikowi. Buty robocze nie zawsze mają również funkcję obuwia ochronnego, ale bardzo często jest to konieczne.

Kiedy nosi się obuwie robocze?

Jest wiele zawodów, w których pracownicy noszą buty robocze. Od charakteru wykonywanych zadań zależy ich rodzaj oraz właściwości. Przykładowo, sandały czy klapki stosowane są zwykle w laboratoriach i szpitalach, a ich głównym zadaniem jest ochrona przed poślizgnięciem się i utratą równowagi. Obuwie odporne na wysokie temperatury sprawdzi się z kolei w zawodach takich jak spawacz czy asfalciarz. Kalosze będą natomiast idealne podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Buty tego typu można znaleźć również w Internecie, na przykład w sklepie BHP AMW Odzież Robocza. Wybór odpowiedniego obuwia jest bardzo istotny, bo to od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i komfort pracowników. Jeśli zatrudniasz osoby na stanowiska, które wiążą się z jakimś zagrożeniem (związanym na przykład z temperaturą czy ewentualnymi urazami), koniecznie zadbaj o wysokiej jakości buty ochronne.

śr. ocena 0 / głosów 0