Do czego służy tarcza spawalnicza?

Proces spawania materiałów jest czynnością, która niesie za sobą pewien stopień zagrożenia – nie tylko dla osoby spawającej, ale również dla innych znajdujących się w otoczeniu prowadzonych prac. Na poziom bezpieczeństwa podczas czynności spawalniczych wpływa wiele elementów – istotne jest między innymi odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, jak również sama odzież robocza przeznaczona do wykonywania tego rodzaju prac i elementy ochronne, np. tarcze spawalnicze.

Proces spawania – podstawowe informacje

Wszelkie prace spawalnicze powinny być wykonywane w oparciu o zasady bezpieczeństwa BHP. Przepisy jasno określają, jak powinno wyglądać miejsce do spawania oraz określają rodzaj ubioru, czy dodatkowych elementów wyposażenia. Mogą one wpływać na wzrost bezpieczeństwa. Dodatkowo należy pamiętać, że spawanie powinno być wykonywane wyłącznie przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. W tym miejscu należy podkreślić, że najbardziej narażonym elementem są oczy osoby prowadzącej prace spawalnicze. Elementami, które negatywnie wpływają na ten organ, są między innymi:

  • gazy spawalnicze,
  • opary różnych metali,
  • intensywne światło.

Odpowiedni ubiór podczas spawania

Specjalista z firmy Best Mateusz Reguła zauważa:

Zastosowanie specjalistycznej odzieży ochronnej jest elementem koniecznym podczas prowadzenia prac spawalniczych. Dzięki nim ryzyko związane z wypadkami przy pracy może zostać ograniczone do minimum.

Dzięki rękawicom ochronnym możliwe jest zapewnienie odpowiedniej ochrony dłoni podczas spawania. Należy jednak pamiętać, że rękawice nie powinny utrudniać pracy – ruchy nie mogą być skrępowane. Dodatkowo elementem wyposażenia spawacza powinny być odpowiednie buty oraz długi skórzany fartuch. Stosuje się także maski spawalnicze posiadające zaciemnioną przesłonę, dzięki której możliwa jest ochrona oczu oraz twarzy pracownika. Elementami wykorzystywanymi w tym zawodzie są również tarcze spawalnicze.

Czym jest tarcza spawalnicza?

Tarcze spawalnicze stanowią zamiennik dla przyłbic automatycznych spawaczy. Pełnią taką samą funkcję ochronną, ale są zdecydowanie tańsze. Przyłbice spawalnicze wykorzystywane są wyłącznie podczas prac wykonywanych w trybie ciągłym. Większość tego typu działań realizowanych jest jednak etapowo – na wybranych odcinkach. W takim przypadku zdecydowanie wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wybór tarczy spawalniczej. Zaopatrzona jest ona od wewnętrznej strony w uchwyt, dzięki któremu osoba pracująca sama może kontrolować jej położenie.

Tarcze spawalnicze chronią twarz pracownika przed różnego rodzaju odpryskami oraz promieniowaniem emitowanym podczas spawania. Stosuje się w nich specjalne filtry – zgodne z normami europejskimi. Co więcej, są one dostępne w różnych wzorach i rozmiarach, dzięki czemu każdy może dopasować produkt do swoich indywidualnych oczekiwań. Jest to także jedno z najlepszych zabezpieczeń dla osób, które amatorsko zajmują się spawaniem na potrzeby własne.

śr. ocena 6.3 / głosów 4