Do czego służą żurawie warsztatowe?

Dobrze wyposażony warsztat daje możliwość sprawnego i efektywnego funkcjonowania i dokonywania różnego rodzaju napraw. Warsztat samochodowy ma swoją specyfikę i również konieczne jest wyposażenie go w ułatwiające pracę urządzenia. Podnośniki, wyciągarki, prostowniki to niemal oczywistość, ale dziś chcemy się skupić na bardzo przydatnym żurawiu warsztatowym.

Żurawie warsztatowe, zwane również przejezdnymi, to urządzenia, które działają na zasadzie dźwigu. Umożliwiają podnoszenie i sprawny transport dużych i ciężkich elementów w warsztatach samochodowych, ale i różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Mogą również się przydać przy rozładunku.

W warsztacie samochodowym zdarzają się naprawy, które wymagają wyjęcia całego silnika lub sporej jego części. Czynność właściwie niemożliwa do wykonania w pojedynkę. Jest to ogromny ciężar, bardzo nieporęczny, a próby podważania go w jakikolwiek sposób mogą się zakończyć uszkodzeniem delikatniejszych elementów. Wtedy z pomocą może nam przyjść żuraw warsztatowy. Używając go łatwo podnieść nawet bardzo ciężkie części nawet w pojedynkę. Kółka ułatwią przetransportowanie na przykład na stół warsztatowy, gdzie można się zająć jego naprawą. Potem wracamy tą samą drogą i dzięki konstrukcji żurawia, możemy w łagodny sposób i bardzo precyzyjnie umieścić silnik na swoim miejscu.

Urządzenie to musi być wykonane z bardzo trwałych, sprawdzonych i atestowanych materiałów. Od tego zależy przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, ale też i to czy będzie nam służyło przez dłuższy czas.  

Żurawie od sprawdzonych dostawców są zwykle wyposażone w bardzo szybką pompę hydrauliczno-pneumatyczną. Mogą być obsługiwane ręcznie, jak i za pomocą kompresora.

Co również ważne, po skończonej pracy mamy możliwość złożenia go i umieszczenia w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał, jeśli chwilowo nie mamy potrzeby jego używania.

U jednego z renomowanych dystrybutorów wyposażenia warsztatów, w firmie Wulcar, poprosiliśmy o podanie specyfikacji technicznej typowego i cieszącego się największym powodzeniem żurawia warsztatowego. Oto jego dane techniczne:

  • Maksymalny udźwig – 2000 kg
  • Długość ramienia regulowana od 950 mm do 1500 mm
  • Maksymalne uniesienia ramienia – 2600 mm
  • Wymiary podstawy (dł x szer) – 1760×850 mm
  • Składany – wymiar po złożeniu – 620x850x1590 mm
  • Na końcu ramienia łańcuch z hakiem
  • Posiada 6 kółek, co umożliwia łatwe przemieszczanie
  • Waga – 85 kg
śr. ocena 5 / głosów 5