Do czego służą pompy łopatkowe?

Pompa łopatkowa to urządzenie hydrauliczne, które zalicza się do grupy pomp wyporowych. Charakteryzuje się doskonałą sprawnością oraz wysoką niezawodnością. Dodatkowym plusem jest bardzo cicha praca oraz niskie koszty eksploatacyjne pompy. Posiada ona prostą, ale bardzo delikatną konstrukcję. Jak są zbudowane, na czym polega ich praca i do czego służą pompy łopatkowe.

pompa-lopatkowa

Budowa pompy łopatkowej i charakterystyka jej pracy

Pompa łopatkowa charakteryzuje się delikatną konstrukcją, a to za sprawą łopatek płaskich, które za pomocą specjalnych sprężyn rozpierane są w przecięciach wirnika. Łopatki wykonują ruchy promieniście, mogą być umieszczone skośnie lub osiowo – w zależności od obrotów narzędzia. Natomiast wirnik umiejscowiony jest mimośrodowo wewnątrz korpusu. Dzięki modułowej budowie z wymiennymi wkładami, można bardzo szybko wymienić uszkodzoną część, nawet w bardzo trudnych warunkach. Ten typ pompy oraz wkłady wymienne oferuje firma Megahydral z siedzibą we Wrocławiu. Do napędu pompy łopatkowej używa się silnika elektrycznego, który ma mniejszą moc, niż w przypadku pomp zębatych o identycznej wydajności. Dzięki temu ten rodzaj pompy wyróżnia się szczególnie niskimi poziomami głośności, ale również bardzo dobrą szczelnością. Zasada działania pompy jest bardzo prosta. W momencie, gdy wirnik się obraca, łopatki zagarniają dany materiał z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej. Tym sposobem przenoszą ciecz do komory tłocznej pompy.  Ich zaletą jest generowanie dużej prędkości obrotowej (do ok. 3 000 obr./min). Wyróżnia się dwa rodzaje pomp łopatkowych – jednostronnego działania oraz podwójnego działania. O wiele częściej stosowany jest drugi typ, ponieważ podczas jednego obrotu wirnika dwukrotnie występują cykle ssania i tłoczenia, co przekłada się na wydajność pompy.

Gdzie używa się pomp łopatkowych?

Ze względu na swoje cechy (delikatna konstrukcja, szczelność, cichy tryb pracy), pompy łopatkowe znalazły zastosowanie w przetłaczaniu czystych cieczy, które mają właściwości samosmarujące. Materiał nośny może być rozgrzany do maksymalnie 90°C. Najczęściej pompy łopatkowe wykorzystywane są do przetłaczania smarów, cieczy o wysokiej lepkości, np. w układach napędzanych hydraulicznie (podnośniki, prasy, siłowniki, hamulce, obrabiarki). Możliwe jest także używanie pomp do tłoczenia innych mediów o zakresie lepkości od 10 do 108 cSt. Warto wiedzieć, że żywotność pompy zależy od warunków wykonywanej pracy.

śr. ocena 5 / głosów 5