Do czego służą klucze pneumatyczne?

Klucze pneumatyczne są niezbędnym wyposażeniem miejsc, w których na co dzień dokręca się i odkręca różnego rodzaju śruby, m.in. w warsztatach samochodowych i halach montażowych. Profesjonalne klucze pneumatyczne poradzą sobie w każdej sytuacji – nawet z najbardziej opornymi śrubami, dlatego ich wybór powinien zostać dokonany w specjalistycznych sklepach narzędziowych. W naszym artykule zajmiemy się krótką charakterystyką kluczy pneumatycznych oraz podpowiemy, gdzie można je zakupić.

klucze-pneumatyczne

Na czym polega mechanizm klucza pneumatycznego?

Specjalny mechanizm, charakteryzujący klucze pneumatyczne, pozwala im na swobodne odkręcanie i dokręcanie śrub bez użycia dużego nakładu siły, również w przypadku zapieczonej i na pierwszy rzut oka niemożliwej do odkręcenia śruby. W warsztatach samochodowych, w przypadku wykręcania świec zapłonowych, przydatne jest także narzędzie, które charakteryzuje się niższym momentem obrotowym.

Wracając do mechanizmu klucza pneumatycznego, jego działanie jest możliwe poprzez układy sprężonego powietrza, wytwarzające niezbędną energię (potrzebne jest zatem posiadanie sprężarki). Sprężone powietrze jest wtłaczane do cylindra klucza pneumatycznego. Znajdujący się w środku wirnik jest obracany dzięki przetaczanemu z jednej strony na drugą powietrza. Wytworzona w ten sposób energia trafia na wał napędowy i pozostałe elementy konstrukcyjne, a im szybsze krążenie powietrza, a co za tym idzie – również wirnika, tym wyższy moment obrotowy klucza pneumatycznego.

Cechy klucza pneumatycznego

Zastosowanie takiego mechanizmu zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy, ponieważ nie występuje przy niej iskrzenie. Ponadto, sam klucz pneumatyczny charakteryzuje się prostą budową, nie utrudniającą jego użytkownikowi wykonywania poszczególnych czynności, dzięki czemu praca staje się niezwykle wydajna. Jest on o wiele trwalszy i bardziej ekonomiczny niż wersja elektryczna. Narzędzie cechuje się małą awaryjnością i dużą wytrzymałością na przeciążenia oraz odpornością na wilgoć i potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie można zaopatrzyć się w klucz pneumatyczny?

Wie o tym także właściciel przedsiębiorstwa RG Narzędzia, które posiada w swojej ofercie duży wybór różnego rodzaju narzędzi, w tym kluczy pneumatycznych. Każdy model, znajdujący się w asortymencie firmy, jest dokładnie sprawdzany pod kątem trwałości oraz funkcjonalności, co sprawia, że proponowane rozwiązania są bardzo wysokiej jakości. Sprawdzą się zarówno przy standardowych naprawach pojazdów i maszyn, jak i specjalistycznych naprawach serwisowych.

śr. ocena 5 / głosów 5