Do czego służą hydroakumulatory?

Z czym kojarzy Ci się akumulator? Pewnie w większości przypadków z urządzeniem samochodowym, które gromadzi energię w postaci prądu. Warto jednak wiedzieć, że moc da się generować na różne sposoby, również w postaci hydraulicznej. Za to właśnie odpowiadają hydroakumulatory, czyli zbiorniki ciśnieniowe sprężonego azotu. Spotkasz je w dźwigach, betoniarkach, a nawet zawieszeniach samochodów. Do czego jeszcze służą?

Hydroakumulatory

Hydroakumulatory – czym są dokładnie?

Hydroakumulatory to urządzenia powszechnie stosowane w układach hydraulicznych maszyn. Te specjalne zbiorniki dostarczają energię w razie większego na nią zapotrzebowania. Działają podobnie jak standardowe akumulatory samochodowe, które przekazują energię do instalacji elektrycznej. Jednak w przypadku hydroakumulatorów występuje ona w postaci sprężonej cieczy kierowanej do układu hydraulicznego.

Ta część wielu maszyn wyróżnia się specyficzną budową. Wnętrze hydroakumulatora dzieli się na dwie części oddzielone membraną, pęcherzem lub tłokiem. W jednej z komór jest sprężony gaz, z reguły azot, w drugiej zaś ciecz robocza podłączona prosto do układu hydraulicznego. Warto wiedzieć, że o rodzaju akumulatora przede wszystkim decyduje element oddzielający gaz od roboczej cieczy. Dlatego na rynku spotkasz modele tłokowe, pęcherzowe i membranowe.

Jakie zastosowanie mają hydroakumulatory?

Te urządzenia najczęściej są wykorzystywane w zasilaczach hydraulicznych maszyn przemysłowych i pojazdów. Spotkasz je w:

  • betoniarkach,
  • ciągnikach,
  • ładowaczach,
  • zawieszeniach samochodów,
  • podnośnikach,
  • dźwigach.

Skutecznie usprawniają pracę maszyn oraz znakomicie się sprawdzają w kompresowaniu niedoborów energii w układzie hydraulicznym. Ich głównym zadaniem jest magazynowanie energii ciśnienia i dostarczanie jej podczas pracy układu. Pełnią także funkcję źródła awaryjnego, generując energię w przypadku awarii właściwego układu.

– Hydroakumulatory odgrywają niezwykle istotną rolę w niwelowaniu pulsacji pomp, amortyzują drgania oraz odpowiadają za resorowanie pojazdów. Tłumią wszelkie drgania, co jest szczególnie wymagane w zawieszeniach pojazdów. Ponadto są one cennym uzupełnieniem instalacji, w których występuje tylko okresowe zapotrzebowanie na energię – podkreśla specjalista z firmy ELEKTRO-HYD.

Jak więc widać, hydroakumulatory oprócz gromadzenia i przechowywania energii ciśnienia cieczy hydraulicznej, mają jeszcze wiele innych zastosowań. Wydłużają okres bezawaryjnego działania układu, obniżają koszty użytkowania, pełnią rolę awaryjnego źródła energii – ich uniwersalność jest niezastąpiona w przemyśle.

śr. ocena 0 / głosów 0