Czym wyróżniają się rusztowania platformowe?

Rusztowania od niepamiętnych czasów umożliwiają prowadzenie prac na wysokości. Obecnie jest wiele rodzajów tych konstrukcji. Mają one odmienne przeznaczenia i cechy użytkowe. Jednym z typów rusztowań, które bardzo ułatwiają pracę ekipom budowlanym, są rusztowania platformowe. Czym się one charakteryzują, jakie są ich zastosowania i czym różnią się od zwykłych rusztowań?

rusztowanie-platformowe

Rusztowania platformowe a typowe rusztowania

Najczęściej, gdy myślimy o rusztowaniu, przed oczami staje nam obraz konstrukcji ustawianej przy ścianie wznoszonego lub odnawianego budynku. Składa się ona ze szkieletu, który utrzymuje wąskie pomosty, czyli płaszczyzny, po których poruszają się pracownicy budowlani.

Na takim typowym rusztowaniu miejsca jest niewiele. Ponieważ pomosty są wąskie, miejsca starcza ledwo na jedną osobę i nieco niedużego sprzętu oraz lekkich materiałów. Z tego powodu zwykłe rusztowanie nie sprawdzi się wszędzie. Tam, gdzie potrzeba więcej osób, cięższych przyrządów i więcej materiałów, a także tam, gdzie konieczna jest swoboda przemieszczania się i ruchów, zwykłe rusztowanie nie zdaje egzaminu.

Dlatego powstały rusztowania platformowe. Ponieważ zamiast wąskiego pomostu pracownicy mają do dyspozycji przestronną platformę o powierzchni przynajmniej kilku metrów kwadratowych, mogą przeprowadzać roboty na wysokości wymagające współpracy i mobilności.

Zastosowania i charakterystyka rusztowań platformowych

Rusztowania platformowe można z powodzeniem wykorzystywać we wnętrzach budynków. Jedną z robót przeprowadzanych z udziałem rusztowań platformowych jest wykonanie stropu. Rusztowania zapewniające swobodę ruchów przyspieszają pracę i sprawiają, że jest bezpieczniejsza.

Rusztowania platformowe dodatkowo podnoszą mobilność pracowników i wygodę pracy za sprawą rolek jezdnych. Możliwość przestawienia rusztowania w dowolne miejsce w kilka chwil oszczędza mnóstwo czasu. Typowe rusztowanie wymaga demontażu i ponownego montażu, jeżeli chcemy przeprowadzać prace w innym miejscu. Rusztowanie platformowe wystarczy przesunąć w wybrane miejsce.

Skoro mowa o montażu i demontażu – te dwie czynności w przypadku rusztowań platformowych są wyjątkowo proste, ponieważ większość dostępnych na rynku modeli wyposażona jest zatrzaski. To sprawia, że osoba składająca rusztowanie platformowe nie potrzebuje żadnych specjalistycznych narzędzi, a rusztowanie bardzo szybko jest gotowe do pracy.

System zatrzaskowy ma jeszcze jedną zaletę – umożliwia regulowanie wysokości, na jakiej znajduje się platforma. Dzięki temu wystarczy jedno rusztowanie, aby wykonać wiele różnych prac na kilku wysokościach bez konieczności rozkładania i ponownego składania rusztowania.

Rusztowanie platformowe można wynająć. Oferuje je firma Euro Rusztowania.

śr. ocena 5 / głosów 5