Czym są tzw. wkładki systemowe?

O tym, do czego służy wkładka drzwiowa, wiedzą wszyscy. To właśnie dzięki niej możemy zabezpieczyć wejście do domu czy konkretnego pomieszczenia przed niepożądanymi gośćmi. Nieco bardziej tajemnicza jest jednak zasada działania tego mechanizmu, najczęściej ukrytego w skrzydle drzwi. Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, jak działa standardowa wkładka i czym różni się od niej nowoczesny system wkładek Master.

Jak działa standardowy klucz do drzwi?

Każda wkładka otwierana kluczem skonstruowana jest w oparciu o dwa podstawowe elementy: układ rozpoznający klucz oraz mechanizm ryglujący. Działanie takiego mechanizmu jest dość proste – ruch obrotowy klucza w pierwszym z wymienionych układów zamienia się na ruch posuwisty rygla.

W większość drzwi w domach prywatnych zwykle wciąż montuje się klasyczne wkładki mechaniczne. Krzywka klucza (charakterystyczne „ząbki”) unoszą kołki bębenka, czyli zapadki we wkładce i w ten sposób ustawiają je w pozycji, która pozwala na przekręcenie klucza, a więc odblokowanie rygla – wyjaśnia nasz rozmówca z DOM Polska.

Czemu służy i jak działa system klucza Master?

Zwykłe klucze mechaniczne sparowane są zwykle z tylko jedną wkładką. Dzięki temu mamy pewność, że żadna osoba, nieposiadająca naszego klucza, nie dostanie się do wnętrza zamkniętych pomieszczeń. Tradycyjne wkładki są więc sprzedawane wraz z zestawem pasujących kluczy, co pozwala udostępnić je wszystkim mieszkańcom domu. Niekiedy można też dorobić dodatkowe kopie.

W niektórych okolicznościach wskazane jest, by – dla wygody – jeden klucz umożliwiał otworzenie różnych wkładek. Przykładem może być klucz udostępniany gościom hotelowym, który powinien otwierać np. drzwi wejściowe do budynku, drzwi do pokoju oraz do sejfu. Jednocześnie zamka w sejfie nie powinni otwierać pracownicy hotelu, a więc ich klucze mają obsługiwać wyłącznie drzwi wejściowe i do pokoju. Taki sposób przydzielania dostępu umożliwiają właśnie wkładki systemowe, nazywane też systemami klucza generalnego lub po prostu Master Key.

Zarówno konstrukcja, jak i sposób działania wkładek systemowych jest znacznie bardziej skomplikowana, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego mechanizmu. I choć takie rozwiązania najczęściej określane są jako systemy klucza generalnego, najważniejszym elementem nie jest tu klucz, ale budowa wkładki umieszczanej w zamku.

We wkładkach zamków systemowych, między kołkami obudowy i bębenka umieszczone są dodatkowe płytki systemowe o różnych długościach dla zamków dla poszczególnych drzwi. Każda z takich wkładek może zostać uruchomiona przez Master Key oraz przez jeden klucz indywidualny. Co ważne, wkładki systemowej nie można uruchomić żadnym innym kluczem.

Projektowanie systemu Master jest więc zadaniem skomplikowanym, wymagającym precyzyjnych obliczeń matematycznych. Współcześnie proces ten przebiega szybko, dzięki wykorzystaniu rozwiązań informatycznych. Programowanie wkładek odbywa się automatycznie i pozwala stworzyć systemy klucza generalnego, który będzie otwierał dowolną, określoną przez potrzeby klienta ilość wkładek.

śr. ocena 5 / głosów 6