Czym są dokarmiacze dla prosiąt?

Właściwe żywienie prosiąt jest jednym z nieodzownych warunków ich zdrowego wzrostu i rozwoju. Po ich odsadzeniu od lochy oseski czeka również zmiana żywieniowych przyzwyczajeń. W przejściu na inną dietę niż mleko matki pomóc mogą specjalne dokarmiacze. Więcej o tym, czym są i jak działają dokarmiacze w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

dokarmiacz-prosiat

Odsadzenie a żywienie prosiąt

Odsadzenie osesków świni jest koniecznym etapem przy produkcji trzody chlewnej. Prosięta są separowane od lochy i przenoszone do odchowalni. Zadaniem właściciela hodowli jest przyzwyczajenie młodych zwierząt do pobierania stałej paszy. Kluczowe jest opracowanie rozbudowanej strategii żywieniowej, uwzględniającej również zastosowanie specjalistycznego sprzętu, jakim są dokarmiacze dla prosiąt. Na początku pasza jest podawana prosiętom dwa razy dziennie.

Rodzaje i zalety dokarmiaczy

Na rynku dostępne są różne rodzaje dokarmiaczy dla prosiąt. Jednym z nich jest dokarmiacz korytowy dostępny w firmie Wesstron, będącej uznanym polskim producentem wyposażenia ferm i kurników. Z pomocą dokarmiacza korytowego żywione są prosięta zaraz po urodzeniu. Produkty te mają wiele zalet, są to urządzenia stabilne, mocowane do podłoża za pomocą solidnych haków i sprężyn. Można zdecydować się na zakup wersji produktu ze stali nierdzewnej albo z polipropylenu. Drabinka ze stali nierdzewnej tego dokarmiacza dzieli koryto, dzięki czemu pasza nie jest rozrzucana, a niesforne prosięta nie wchodzą do środka.  Dokarmiacze korytowe są przeznaczone do mleka, wody i pasz sypkich.

A może model miseczkowy?

Z kolei dokarmiacz miseczkowy to autokarmnik prosięcy, wykonany z tworzywa sztucznego, stosowany jest do dokarmiania prosiąt w wieku niemowlęcym. Ten rodzaj dożywiania stanowi też przygotowanie do żywienia prosiąt paszami stałymi i sypkimi. To łatwe do utrzymania w czystości i innowacyjne urządzenie może być wykorzystywane do dokarmiania mlekiem, wodą i paszami sypkimi. Z jego pomocą prosięta mogą wygodnie i łatwo się najeść. Dokarmiacz miseczkowy wyposażony jest w uchwyt, który pozwala przymocować do podłoża. Najlepiej o charakterystykę i możliwości zastosowania poszczególnych rodzajów dokarmiaczy pytać u producenta lub dystrybutora tych urządzeń. Przy wyborze dokarmiacza warto zwrócić uwagę jego mobilność i łatwość obsługi, jak również możliwość stosowania na poszczególnych rodzajach podłoża i pojemność zbiornika. Kluczowe jest też oczywiście dopasowanie dokarmiacza do wieku prosiąt.

śr. ocena 5 / głosów 5