Czym najlepiej ciąć płytki?

Kiedy oglądamy w telewizji programy o metamorfozach mieszkań i domów, większość prac wydaje nam się banalnie prosta. Nasze przekonania zmieniają się, kiedy sami zabieramy się za remont. Okazuje się, że proste nie jest ani wygładzanie ścian, ani kładzenie kłopotliwych tapet, a już tym bardziej własnoręczne cięcie płytek. Fachowcy, poza doświadczeniem, mają na to niezawodną radę: profesjonalne przecinarki do płytek, które dostępne są w wersji elektrycznej i ręcznej. Renomowani producenci mają w swojej ofercie przecinarki, które pozwalają swobodnie pracować nawet z bardzo twardymi materiałami. Co warto wiedzieć o przecinarkach ręcznych i elektrycznych?

Przecinarki ręczne

Przecinarki ręczne należą do najprostszych i jednocześnie najbardziej popularnych narzędzi pracy z glazurą. Ich głównym elementem jest koło tnące. Pierwsze prace z tego typu przecinarką mogą wydawać się trudne, choć zasada działania jest prosta: przecinarka tworzy nacięcie, a następnie wzdłuż prostej, która została nim wyznaczona, płytka zostaje przełamana. Zaletą przecinarek ręcznych jest niewątpliwie brak konieczności podłączania ich do instalacji elektrycznej. Możemy zabrać przecinarkę do ogrodu, czy na balkon i tam pracować nad przycinaniem płytek, bez konieczności pociągania za sobą przedłużacza. Można też swobodnie pracować w domu, ponieważ dobrej jakości przecinarki nie wytwarzają dużej ilości pyłu. Na rynku dostępne są przeróżne modele maszynek do cięcia płytek.

Przykładem mogą być przecinarki ręczne SIGMA. Znajdziemy wśród nich niewielkie maszynki, których długość cięcia wykosi 37 cm, a waga to jedyne 3 kg. Producent oferuje także maszynki o niemalże trzykrotnie większej długości cięcia, np. 93 cm. Przykładowy model – SIGMA  Monolit Masterpiuma 93P3 – ma właśnie taką długość cięcia, wysokość płytki przy cięciu po przekątnej to aż 66 x 66 cm, przy czym jej waga to niecałe 10 kg. Przecinarka posiada specjalną, patentowaną budowę z aluminium i stali, która pokryta jest niklem. Ma też patentowany element tnący, który wykonuje nacięcie na ceramice. Charakteryzuje się on dużą średnicą wolframowego kółka tnące – mówi nam przedstawiciel firmy  WSsystem z Zabierzowa.

Przecinarki elektryczne

Przecinarki elektryczne są wyposażone w silniki, które wprawiają tarczę w ruch. Umożliwiają one cięcie płytek o dużych rozmiarach. Kiedy wybieramy przecinarkę elektryczną, zwracamy uwagę na odpowiednią długość cięcia płytek, którą zaoferuje nam narzędzie. Ważna jest dla nas także głębokość informująca o maksymalnej grubości ciętego materiału. Pod względem chłodzenia przecinarki elektryczne dzielimy na dwa rodzaje: dolnowrzecionowe (przystosowane są do cięcia na sucho) oraz górnowrzecionowe (z chłodzeniem wodnym). Kolejna kwestia to moc silnika. Im większa, tym większe możliwości pracy, zwłaszcza z grubymi materiałami. Przykładem niech będzie przecinarka elektryczna RAIMONDI BOLT 120. Długość cięcia przecinarki to 120 cm, natomiast grubość cięcia to 55 mm. Średnica tarczy wynosi 250 mm. Głębokość cięcia jest regulowana, dodatkowo możemy pozwolić sobie na cięcie pod kątem 45 stopni. Przecinarka ma składane nogi, jej silnik to 1,1 W, a chłodzenie zapewnia specjalna dysza. Waga sprzętu to 50 kg. Jeszcze cięższe przecinarki elektryczne RAIMONDI to Mistral 120 o masie 66 kg i silniku 2,2 W z chłodzącą, podwójną dyszą. Średnica tarczy może wynosić aż 350 mm. Każdy więc znajdzie w ofertach producentów nowoczesnych przecinarek do płytek sprzęt dla siebie.