Czym charakteryzują się wiertarki udarowe?

Wiertarki udarowe to urządzenia znajdujące zastosowanie w wielu sytuacjach  – przydadzą się zarówno w trakcie codziennych prac profesjonalnej ekipy budowlanej, jak również w okazjonalnych pracach domowych. Czym są wiertarki udarowe i jak działają?

wiertarka

 Czym jest wiertarka udarowa?

Definicja wiertarki udarowej jest zasadniczo bardzo prosta – nazywamy w ten sposób każdą wiertarkę ręczną, w której możliwe jest uruchomienie mechanizmu udarowej, pozwalającego z dużo większą skutecznością wykonywać wiercenia w twardych materiałach. Na jakiej zasadzie to działa? –

Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm udarowy generuje udary, czyli rytmiczne ruchy posuwisto-zwrotne – mówi przedstawiciel firmy Rolmasz – Oznacza to, że wiertło nie tylko obraca się wokół własnej osi, ale również z dużą częstotliwością uderza w obrabianą powierzchnię. Małe wiertarki ręczne są w stanie osiągnąć częstotliwość do nawet 48 tysięcy udarów na minutę, jednak energia takich uderzeń jest niewielka. Do przebicia się przez grubą warstwę twardych materiałów konieczne jest zastosowanie ciężkiego sprzętu, generującego uderzenia o dużo większej mocy.

Wiertła do wiertarek udarowych

Do wiercenia przy użyciu wiertarek udarowych powinno się wykorzystywać wyłącznie wierteł z końcówkami z węglików spiekanych – są one bardziej odporne na wysokie obciążenia oraz udar, dzięki czemu można ich używać do wiercenia w materiałach takich jak beton, kamień, czy cegły. Korzystanie ze zwykłych wierteł może się bardzo szybko skończyć ich nieodwracalnym zniszczeniem.

Rodzaje wiertarek udarowych

Dostępne na rynku modele wiertarek udarowych różnią się od siebie wieloma parametrami, między innymi mocą, ilością udarów. Jednym z czynników pozwalających przeprowadzić ich klasyfikację jest rodzaj zasilania – biorąc go pod uwagę można wiertarki podzielić na dwie kategorie: przewodowe oraz akumulatorowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Wiertarki przewodowe charakteryzują się zazwyczaj większą mocą, dzięki czemu są skuteczniejsze, jednak z drugiej strony obecność kabla zasilającego może być dużym utrudnieniem, szczególnie przy pracach prowadzonych w trudnych warunkach. Wiertarki akumulatorowe nie wymagają zasilania z sieci, są nieco słabsze, ale dużo praktyczniejsze – można ich używać nawet w sytuacji braku dostępu do prądu elektrycznego.

Zastosowanie wiertarek udarowych

Wiertarki udarowe, podobnie jak zwykłe wiertarki, wykorzystywane są do wiercenia otworów we materiałach takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Po uruchomieniu udaru nadają się do pracy z twardymi materiałami budowlanymi, np. betonem czy ceramiką. Można do nich zamontować również specjalne końcówki, przeznaczone do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów, bądź też do innych zadań – np. mieszania farb i zapraw murarskich, szlifowania, polerowania powierzchni.

śr. ocena 3 / głosów 2