Ciągłość internetu w serwerowni. Dlaczego jest ważna?

Serwerownia to specjalistyczne pomieszczenie przeznaczone do pracy sprzętu serwerowego i sieciowego. Jest to miejsce odpowiednio przygotowane zarówno pod względem warunków fizycznych, jak i środowiskowych. Znajdujące się w nim urządzenia i instalacje są podstawą zapewnienia niezawodnej, ciągłej i bezpiecznej pracy. Tylko tak cały system informatyczny może bezproblemowo funkcjonować. A jaki wpływ ma na to ciągłość dostępu do internetu?

Czym jest serwerownia?

Serwerownia to miejsce ze sprzętem serwerowym i sieciowym. Jest to pomieszczenie wyposażone w szafy teleinformatyczne, których wymiary dopasowuje się do rodzaju, ilości i ciężaru montowanych urządzeń. Są one niezbędne w celu ułatwienia utrzymania sprzętu w ładzie, ale też zapewnienia prostej komunikacji i organizacji okablowania. Zadaniem szaf jest także zapewnienie odpowiedniego chłodzenia. Zaskakujące dla wielu są odpowiednie warunki środowiskowe, jakie musi spełniać wnętrze. Musi tam panować odpowiednia czystość powietrza, wilgotność i temperatura. W tym celu montuje się instalację klimatyzacji precyzyjnej, która zapewnia idealne wartości zadanych parametrów. Należy pamiętać, że są one ustawiane pod działanie sprzętu IT, a nie komfortu osób odwiedzających wnętrze. Do prawidłowego działania systemów niezbędny jest także internet. Jaką pełni funkcję?

Dlaczego w serwerowni niezbędny jest dostęp do sieci?

Serwer musi być maszyną niezawodną, dlatego też ma wbudowane minimum 2 zasilacze typu hot-plug oraz zasilanie awaryjne. Ważną rolę odgrywa także układ kontroli poprawnej pracy tzw. watchdog, który pozwala przeprowadzić sprawny restart serwera w przypadku zawieszenia się systemu. Specjaliści z firmy Serwerownie.com.pl zaznaczają, że najczęściej całość podłączona jest do Internetu szybki łączem światłowodowym. Pozwala to na udostępnianie zasobów innym komputerom. Wówczas mowa o serwerze WWW. W przypadku niepodłączenia do Internetu będzie on działał jedynie w sieci lokalnej. Wówczas możliwe jest wyłącznie zarządzanie współdzieleniem zasobów na poszczególnych komputerach tej sieci.

Ciągły dostęp do sieci pozwala także uniknąć wysokich kosztów przestoju. Prosta awaria sieci może wygenerować ogromne straty poprzez brak prawidłowego funkcjonowania systemów użytkowanych przez pracowników. Największe straty mogą ponieść organizacje takie jak: handel, bankowość, budownictwo, a nawet instytucje rządowe. Chcąc uniknąć problemów, wiele jednostek decyduje się na wykupienie dodatkowego pasma Internetu, które uruchamia się w przypadku awarii podstawowego.

śr. ocena 5 / głosów 5