Charakterystyka wypalarek LOGO

Drewno jest materiałem podatnym na formowanie, zdobienie i znakowanie. Można to robić wieloma metodami. Jednym ze sposobów na udekorowanie lub oznakowanie elementu drewnianego jest wypalanie. Służą do tego wypalarki. Czym charakteryzują się te urządzenia, jakie możliwości dają i gdzie się je wykorzystuje? Dowiedz się więcej! Za przykład posłużą wypalarki LOGO.

Wypalarki LOGO – modele i parametry

Każdy producent chce pozostawić na swoim wyrobie ślad, który jednoznacznie wskaże na jego markę. Nie inaczej jest w przypadku artykułów z drewna. Sposobem na to, aby na drewnianym przedmiocie utrwalić znak graficzny, który będzie trwały, estetyczny, a przy tym dyskretny, jest wypalanie.

Wypalanie śmiało można zaliczyć do dziedzin sztuki. Kiedyś znaki w drewnie wypalano ręcznie. Wymagało to wiele czasu i precyzji, a nie zapewniało powtarzalności wzoru. Wszystko się zmieniło, gdy do użytku weszły wypalarki. Częściowo zautomatyzowały one pracę i przyspieszyły ją. Dokładność i powtarzalność wzrosły. Przyjrzyjmy się dwóm modelom wypalarek LOGO, które są dostępne w ofercie ZDZ (Zakładu Doskonalenia Zawodowego) w Łodzi.

Te modele to LG-250/W i LG-400/W. Oba te urządzenia przeznaczone są do pracy ciągłej, a więc są odpowiednie do zastosowań przemysłowych. Umożliwiają wypalenie dowolnego znaku wygrawerowanego na stemplu. Wypalarka odtwarza go na znakowanym materiale. Stemple nie wchodzą w skład zestawu, wykonuje się je osobno i mogą być wymieniane, dzięki czemu jedną wypalarką można tworzyć różne znakowania i dekoracje.

Omawiane tu modele różnią się przede wszystkim poborem mocy, który zdradzają nazwy poszczególnych wypalarek – 250 W w przypadku LG-250/W i 400 W w modelu LG-400/W. To, jaka moc będzie odpowiednia, zależy od powierzchni wypalanego znaku.

Obie wypalarki pracują przy tej samej temperaturze grota. Wynosi ona 450 stopni Celsjusza. Modele te różnią się nieco wielkością i masą. Mniejszy waży 1,1 kg, a większy 1,2 kg.

Jak wygląda praca z wypalarką LOGO?

Wypalarki LOGO to urządzenia ręczne, nie wykonają więc one całej pracy za człowieka, ale znacząco ją przyspieszą i ułatwią. Są to urządzenia przewodowe o zasilaniu sieciowym. Operator wypalarki trzyma ją za uchwyt, który się nie nagrzewa, a końcówkę trzpienia grzejnego przykłada do znakowanego drewnianego elementu. Ostateczny efekt zależy od dokładności pracy ludzkich rąk.

Ponieważ trzpień osiąga bardzo wysoką temperaturę, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Porządek na stanowisku pracy, usunięcie z niego materiałów topliwych i łatwopalnych, a także odzież ochronna minimalizują ryzyko poparzeń i uszkodzenia sprzętu.

śr. ocena 5 / głosów 4