Charakterystyka wiader do dźwigów

Wiadra do dźwigów to mocno wyspecjalizowany rodzaj pojemnika budowlanego. Przypomina zwykłe wiadro, jednak różni się od niego tym, że jest dostosowane do bezpiecznego podnoszenia przez urządzenia dźwigające, co przyspiesza i ułatwia pracę na budowie. W tym tekście przedstawimy i scharakteryzujemy kilka produktów z tej grupy, aby sprawdzić, czym się wyróżniają.

Zwykłe wiadro budowlane a wiadro do dźwigów

Wiadra używane na budowach muszą spełniać wiele warunków, które umożliwiają bezpieczne i skuteczne korzystanie z tych akcesoriów. Dobre wiadro budowlane musi być trwałe i solidne, odporne na warunki atmosferyczne i czynniki typowe dla tego rodzaju prac (uderzenia, upadki, chemia, nagrzewanie). Wymagania wobec wiader do dźwigów są jeszcze wyższe. O to, jakie są różnice między zwykłym wiadrem a takim przystosowanym do pracy z maszynami dźwigającymi, zapytaliśmy eksperta z firmy 4ELE.PL – producenta pojemników budowlanych.

Pierwsza różnica to rozmiar. Zwykłe wiaderko nosi człowiek, którego siła jest dużo mniejsza niż ta generowana przez dźwig. Ponieważ maszyna może udźwignąć więcej za jednym razem, wiadra używane z maszynami są znacznie większe. Mogą mieć nawet 90 litrów pojemności.

Gdzie jeszcze leżą różnice? Aby się o tym przekonać, przyjrzyjmy się kilku modelom wiader do dźwigów.

Przykłady wiader do dźwigów

Jako pierwszy prezentujemy wspomniany już pojemnik do dźwigów o pojemności 90 litrów. Jest on koloru żółtego. Rozszerza się ku górze. Masa samego wiadra to około 7 kg. Wzdłuż górnej krawędzi biegnie stalowa obręcz wzmacniająca, dzięki której przy podnoszeniu wiadro jest stabilne, nie odkształca się i nie pęka. Obręcz jest przymocowana metalowymi nitami. Do obręczy przyczepione są z kolei dwa stalowe uchwyty, które umożliwiają bezpieczne i pewne zawieszenie ładunku na dźwigu. Wzmocnione dno zapewnia wiadru solidność nawet przy intensywnej eksploatacji.

Drugi przykład produktu służącego do przenoszenia cieczy to wiadro do dźwigów o pojemności 20 litrów. Podobnie jak wyżej opisywany model, jest ono żółte. Różni się jednak znacznie pod względem zastosowanych rozwiązań. Jego średnica jest taka sama na każdej wysokości. Maksymalny udźwig wynosi 40 kg. Wiadro wyposażono w wylewkę, dzięki czemu można szybko i czysto przelać zawartość do innego pojemnika. Uchwyt wykonano z metalowego drutu o średnicy 6,9 mm. Jego końce zabezpieczono nakładkami z plastiku. Uchwyt wyprofilowano, dodając miejsce na hak. Dzięki temu podczas podnoszenia wiadro się nie przesuwa. Wzmacniane dno zapewnia trwałość nawet przy ciężkich ładunkach.