Charakterystyka taśm z zabierakami

Przenośniki taśmowe to niezastąpione rozwiązania z zakresu transportu bliskiego, które znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle. Ułatwiają pracę w magazynach, halach produkcyjnych i przemysłowych oraz innych obiektach, gdzie liczy się sprawne transportowanie towarów. Wyróżniamy przy tym różne rodzaje taśm przenośnikowych, w tym taśmy z zabierakami. Czy się one charakteryzują i do czego są wykorzystywane?

tasma-z-zabierakiem

Taśmy z zabierakami – budowa i właściwości

Zbieraki to jedna z opcji specjalnego wykonania taśm przenośnikowych. Taśmy z takim dodatkowym wyposażeniem wyróżnia charakterystyczna, specjalnie profilowana powierzchnia. Zabieraki mają kształt progów, które umieszczone na taśmie stanowią swego rodzaju przegrody zapobiegające zsuwaniu i przemieszczaniu się transportowanych towarów. Elementy te mogą różnić się wymiarami, w tym szerokością i wysokością, przekrojami oraz układami. Jeśli chodzi o chodzi kształt profilu – dostępne są m. in. przekroje kwadratowe, klinowe, prostokątne, U, T lub V – kształtne. Wyróżniamy przy tym zabieraki proste i pochyłe. Mogą one również posiadać dodatkowe wzmocnienie, np. w postaci stopki, chroniące konstrukcję przed złamaniem. W zależności od potrzeb i rodzaju transportowanych materiałów, zabieraki mogą być umieszczone na taśmie w różnych rozstawach i układach, np. tworzyć tzw. jodełkę. Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaj taśmy mogą być produkowane z różnych materiałów, przeważnie jednak zabieraki wykonuje się z wytrzymałych tworzyw termoplastycznych, głównie PCV oraz PU, czyli poliuretanowych. Tego typu materiały znaleźć można w asortymencie renomowanych firm specjalizujących się w obsłudze transportu taśmowego, czego przykładem jest Przedsiębiorstwo METTECH.

Zalety i zastosowanie taśm z zabierakami

Taśmy z zabierakami wykorzystywane są przede wszystkim do transportu materiałów drobnych, które łatwo się przemieszczają, szczególnie, kiedy transport odbywa się pod kątem (przenośniki umieszczone pod skosem, poruszające się w systemie góra – dół) bądź z udziałem sił poprzecznych. Zabieraki zapobiegają przesuwaniu się towarów na taśmie, stabilizują transportowany ładunek i poprawiają jego ułożenie, co usprawnia pracę w wielu gałęziach przemysłu. Taśmy przenośnikowe z zabierakami wykorzystywane są m. in. w branży spożywczej, w halach produkcyjnych i magazynowych zakładów cukierniczych, przetwórni żywności oraz innych tego rodzaju obiektach wymagających wykorzystania systemów transportu bliskiego.

śr. ocena 5 / głosów 5