Charakterystyka szlifierki kątowej

Szlifierka kątowa, potocznie zwana fleksą, to narzędzie służące do cięcia, szlifowania i polerowania. Na rynku dostępne są głównie szlifierki elektryczne i pneumatyczne, rzadko spotyka się narzędzia spalinowe. Szlifierka posiada wrzeciono, które obraca się nawet kilkanaście tysięcy razy na minutę. Możemy zamocować do niego kilka rodzajów tarcz w zależności od potrzeb.

Dane techniczne szlifierki

Kiedy decydujemy się na zakup szlifierki, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. Pierwszym z nich jest moc, która ma z kolei wpły na prędkość. W profesjonalnych urządzeniach możemy ją regulować, zwykle od kilku do kilkunastu obrotów na minutę. Do cięcia materiału lepiej jest ustawić szlifierkę na najwyższe obroty, w przeciwieństwie do polerowania. Szlifierki mogą mieć różne wymiary i wagę. Należy zapoznać się z rodzajem gwintu wrzeciona oraz średnicą tarczy, którą będziemy mogli pracować. W Unii Europejskiej tarcze produkowane są w znormalizowanych rozmiarach. Ich średnica zewnętrzna może wynosić 115, 125, 150, 180, 230 i 300 mm. Tarcze dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od ich przeznaczenia. Mamy tarcze ścierne, które są przeznaczone do cięcia różnego rodzaju materiałów. Możemy ciąć drewno, metal a nawet beton. Możemy wyposażyć się w tarcze do szlifowania i polerowania. Do szlifierki można zamocować także specjalną drucianą szczotkę, którą usuniemy rdzę z metalu lub warstwy starego lakieru. Przykłady profesjonalnych szlifierek kątowych znajdziemy u dystrybutora: rolmasz-zary.pl

Profesjonalna kątówka

Narzędzia z wyższej półki warte są swojej ceny, ponieważ posiadają szereg cech udogadniających pracę. Posiadają łagodny rozruch, mają ochronę uzwojenia przed piaskowaniem, a łożyska chronione są przed pyłem dzięki specjalnym pierścieniom. Koła zębate szlifierki mogą być wykonane ze spieków, co znacznie wydłuża okres eksploatacji. Szlifierki są bezpieczne, ponieważ niemożliwe jest ich przypadkowe uruchomienie. Urządzenia są wyposażone w ograniczniki, które wyłączają zasilanie, kiedy temperatura urządzenia jest zbyt wysoka, co mogłoby spowodować spalenie się silnika. Tarcze zatrzymują się stosunkowo szybko, dzięki czemu możemy odłożyć urządzenie tuż po przerwaniu pracy.