Charakterystyka napędów do bram przesuwnych

Napęd do bramy to rozwiązanie, które cieszy się obecnie dużą popularnością – korzystają z niego właściciele prywatnym domostw, a także przedsiębiorstwa. Dzięki niemu możliwe jest zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej, co jest bardzo wygodne na przykład w czasie złej pogody. Co warto wiedzieć na temat napędów do bram przesuwnych i jak wybrać ten najlepszy?

Do jakiej bramy napęd?

Głównym czynnikiem decydującym o doborze napędu jest ciężar bramy – ten parametr powinien być podawany w specyfikacji technicznej urządzenia. Dlaczego to tak istotne?

Jeśli moc naszego napędu nie będzie dopasowana do ciężaru skrzydła przesuwnego, napęd nie będzie w stanie wprawić bramy w ruch – wyjaśnia specjalista firmy RAPI, specjalizującej się w sprzedaży u montażu bram oraz automatyki – Nadmierne obciążenie może również stać się przyczyną uszkodzenia urządzenia. Przy wyborze napędu warto zachować od 30 do 40% zapasu mocy, żeby mieć pewność, że silnik nie będzie pracował na granicy swoich możliwości. Pamiętajmy, że obciążenie urządzenia będzie wynikało nie tylko z masy własnej bramy, ale również z niekorzystnych warunków środowiskowych – przy wysokich mrozach smar w przekładniach gęstnieje, co również obciąża napęd. 

Częstotliwość użytkowania

Napędy do bram dzielimy na te do pracy przydomowej oraz do pracy przemysłowej – podstawową różnicą między nimi jest ilość cykli otwierania i zamykania, które mogą one wykonać w ciągu jednej doby. W bramach przydomowych ilość cykli szacowana jest na mniej niż 50 na dobę, zaś w bramach przemysłowych – ponad 50 cykli. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ ilość cykli przekłada się na wytrzymałość urządzenia. Im częściej otwieramy i zamykamy bramę, tym wyższe zużycie komponentów napędu. Korzystanie z napędu o zbyt niskiej ilości cykli w stosunku do sposoby eksploatacji bramy. może prowadzić do znacznie szybszego zużywania się mechanizmu. Przed kupnem napędu należy określić jak często w ciągu doby brama będzie otwierana i zamykana.

Rodzaj listwy zębatej

Listwa zębata jest niezbędna do tego, żeby ruch generowany przez napęd przekładał się na ruch bramy. Na rynku dostępne są listwy metalowe oraz z tworzyw sztucznych – oba te materiały mają swoje zalety oraz wady. Listwy z tworzyw sztucznych zapewniają cichą pracę i nie zużywają koła zębatego napędu, jednak nie są przystosowane do pracy z bramami cięższymi niż 400 kg – większe obciążenia prowadzą do ich uszkodzenia. Listwy metalowe są bardziej nośne i bardziej wytrzymałe, jednak z drugiej strony tarcie które generują prowadzi do uszkodzenia koła zębatego.

śr. ocena 5 / głosów 6