Charakterystyka kontenerów modułowych.

Kontener większości z nas kojarzy się z dużym, najczęściej wykonanym z metalu pojemnikiem, służącym do magazynowania oraz transportowania różnego rodzaju ładunków. Tymczasem możliwe zastosowanie kontenerów jest dużo szersze. Możemy na przykład wykorzystać je w roli w pełni funkcjonalnych pomieszczeń biurowych, sanitarnych, socjalnych, a nawet mieszkalnych. Mówimy wtedy o kontenerach modułowych. Co warto o nich wiedzieć?

Jak zbudowane są kontenery modułowe?

Kontenery modułowe produkowane są przede wszystkim ze stali – służy ona do budowy ramy, stanowiącej szkielet całej konstrukcji, ściany zewnętrzne z kolei wykonuje się z blachy profilowanej. Wewnątrz stosuje się płyty wiórowe do wykonania ścian (między obiema warstwami ścian umieszcza się izolację termiczną) oraz spawane PCV w charakterze wykładziny podłogowej. W zależności od potrzeb kontenery mogą posiadać różne wymiary i różne wyposażenie wewnętrze – zalicza się do niego instalację elektryczną, ogrzewanie elektryczne, okna PCV. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania klimatyzacji.

Charakterystyka kontenerów modułowych

Jak sama nazwa wskazuje, każdy kontener stanowi pojedynczy moduł. Kilka takich modułów można ze sobą łączyć poprzez ustawienie jeden na drugim lub obok siebie. W ten sposób uzyskuje się dużo bardziej rozbudowane konstrukcje szeregowe lub kondygnacyjne.

Zastosowanie kontenerów modułowych

Kontenery modułowe to obiekty wielofunkcyjne, umożliwiające łatwe i szybkie stworzenie zaplecza gospodarczego lub socjalnego – mówi przedstawiciel firmy Kontener Serwis – Często wykorzystuje się je w charakterze samodzielnych obiektów handlowo-usługowych, tymczasowe biura, pomieszczenia sanitarne dla pracowników na placu budowy.

Mogą również służyć jako pomieszczenia mieszkalne – tak tymczasowe, jak i stałe. W ostatnich latach coraz popularniejszy jest nurt wykorzystujący kontenery modułowe do budowy w pełni funkcjonalnych, komfortowych domów jednorodzinnych, które w razie potrzeby można zdekonstruować i postawić w innym miejscu.

Zalety kontenerów modułowych

Wysoka popularność obiektów budowanych na bazie kontenerów modułowych wynika z ich licznych zalet. Są mobilne, można je łatwo transportować z jednego miejsca do drugiego, dlatego często wykorzystywane są m.in. przez firmy budowlane. Montaż pełnego obiektu jest szybki, nie wymaga wiele czasu i pracy. Jednocześnie kontenery są w stanie zapewnić swoim użytkownikom wysoki poziom komfortu, niezależnie od tego, czy wykorzystywane są jako pomieszczenia mieszkalne, biurowe czy sanitarne.

śr. ocena 5 / głosów 5