Cechy profesjonalnego sprzętu introligatorskiego

Introligatornia to niezwykle istotny dział każdej drukarni. To tutaj zadrukowane arkusze przechodzą obróbkę w celu przygotowania do późniejszej sprzedaży; to tutaj są one cięte, składane i sklejane. W skład wyposażenia introligatorni wchodzi szereg urządzeń, takich jak gilotyny, utrząsarki, falcerki i wiele innych. Jakie cechy powinny charakteryzować te sprzęty?

Precyzja przede wszystkim

Nie ulega wątpliwości, że od większości sprzetów introligatorskich wymagana jest bardzo wysoka precyzja działania. Najlepszych przykładem niech będą urządzenia służące do cięcia arkuszy papieru. Każdy produkt poligraficzny – książki, katalogi, plakaty, ulotki – powinny posiadać jednakowy format. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne.

Niedokładne cięcie arkuszy powoduje, że ostateczny produkt jest bardziej narażony na uszkodzenia i zużycie – mówi przedstawiciel firmy Reprograf – Chodzi tutaj o niedoróbki takie jak postrzępione krawędzie arkusza czy nierówny kształt. Żeby uniknąć takich problemów ostrza narzędzi tnących muszą być nie tylko ostrze, ale również odpowiednio ukształtowane – wtedy nie powodują one niepotrzebnych ubytków papieru, takich jak strzępki czy pyły.

Precyzja wymagana jest nie tylko od gilotyn i innych sprzętów do cięcia, ale też innych – między innych falcerek odpowiedzialnych za składanie arkuszy, czy oklejarek.

Wysoka wydajność

Kolejnym ważnym atrybutem, jaki powinien posiadać profesjonalny sprzęt introligatorski, jest jego wydajność, a więc prędkość, z jaką może obrabiać kolejne arkusze. Im wyższa wydajność tym lepiej – przekłada się ona nie tylko na wysokość produkcji, ale również na jej ekonomię.

Łatwość obsługi

W dawnych czasach wszystkie etapy składu i obróbki książek oraz innych artykułów drukowanych wykonywane były ręcznie. Wymagało to nie tylko czasu, ale również odpowiedniego wyszkolenia i sporego doświadczenia. Dziś większość profesjonalnych sprzętów introligatorskich to urządzenia działające w trybie automatycznym lub półautomatycznym. Dzięki temu ich obsługa jest dużo prostsza, nie wymaga tak dużego zaangażowania człowieka w proces produkcji, a przy tym eliminuje ryzyko błędów, które mogą pojawiać się przy wykonywaniu kolejnych etapów pracy ręcznie.

Możliwość łączenia w systemy

Profesjonalne sprzęty introligatorskie to sprzęty, które możemy łączyć w kompletne systemy produkcji – za pomocą odpowiednio skonstruowanych linii transportowych możliwe jest dostarczenie zadrukowanych arkuszy z jednej urządzenia do drugiego. Znacząco poprawia to wydajność i skraca czas potrzebny do zakończenia obróbki introligatorskiej.

śr. ocena 5 / głosów 5