Cechy dobrego ubrania roboczego

Pracodawcy muszą bezwzględnie dbać o zapewnienie personelowi optymalnych warunków pracy. Dotyczy to zwłaszcza firm działających w branży budowlanej, remontowej czy przemyśle. Wykonywanie obowiązków zawodowych wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wieloma niebezpiecznymi substancjami i stwarza ryzyko uszkodzenia własnej odzieży. Aby ją chronić oraz utrzymywać odpowiednie standardy sanitarne na stanowisku pracy, należy nosić odzież roboczą.

Odzież robocza – co to takiego?

O tym, kiedy pracownikom musi zostać dostarczona odzież robocza, mówią przepisy prawa. Zgodnie z art. 237 Kodeksu Pracy pracodawca musi zadbać o to, aby zaopatrzyć w nią pracowników w sytuacji, gdy ich własna garderoba byłaby narażona na zabrudzenie, trwałe poplamienie czy uszkodzenie. Jest to też konieczne ze względów higienicznych i sanitarnych, zwłaszcza w zakładach spożywczych, gdzie trzeba zwracać uwagę na właściwe warunki procesów produkcyjnych.

Na ubranie robocze mogą składać się różne elementy. Najczęściej są to kurtki, bluzy, spodnie, czapki, kaski, buty i rękawice ochronne.

„Na zakupie ubrań roboczych dla pracowników nie można oszczędzać. Zdarza się, że niższa cena takiej odzieży oznacza jej przeciętną jakość. Nie spełni ona swojego zadania ochronnego oraz szybko się zniszczy. Bogata kolorystyka oraz różnorodność fasonów pozwala sprostać wymaganiom zarówno dużych zakładów pracy, jak i mniejszych firm” – mówi ekspert z firmy ROLMASZ.

Wytrzymałość ubrań roboczych

To podstawowa cecha, która powinna wyróżniać odzież roboczą. Ubrania muszą być wykonane z wysokiej jakości tkanin – poliestru, bawełny, elastanu. Nie mogą one być podatne na przetarcia i pęknięcia. Ich wytrzymałość i funkcjonalność zwiększa wzmocnienie materiałem Cordura. Ponadto powinny być szyte solidnymi nićmi i dosyć gęstym ściegiem, co zapewni, że nie rozerwą się w szwach podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Oprócz tego nie można zapomnieć o tym, że ubrania robocze są dosyć często prane. Dlatego nie powinny im szkodzić detergenty i woda o wyższej temperaturze. Również ich kolor musi pozostawać bez zmian, nie blaknąć.

Komfort pracowników

W czasie pracy bardzo istotne jest to, aby noszona odzież była wygodna. Nie może ona krępować ruchów, uwierać czy uciskać. Dobre ubrania robocze zapewniają też odpowiednią wentylację. W przypadku, kiedy garderoba taka się zniszczy, powinna być jak najszybciej wymieniona.

Funkcjonalność Ubrania robocze muszą być dostosowane do specyfiki konkretnej branży. W zakładach przemysłowych mają one chronić przed zabrudzeniem własnej odzieży, natomiast w przypadku osób pracujących na zewnątrz zabezpieczać ich przed deszczem lub niskimi temperaturami. Wobec tego muszą być projektowane pod kątem ich użytkowania w określonych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 1