Budowa i działanie bijakowego osprzętu koparkowego

Palowanie, czyli wbijanie pali w podłoże, to ważny element różnego rodzaju prac budowlanych, czy to przy stawianiu budynków, mostów czy wiaduktów, ale też ogrodzeń i innego rodzaju konstrukcji. Prawidłowe wbicie w grunt pali, aby zamocowane w ten sposób podpory były stabilne i wytrzymałe, wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. W tej roli doskonale sprawdzi się bijakowy osprzęt koparkowy.

osprzęt koparkowy

Budowa i działanie bijakowego osprzętu koparkowego

Bijakowy osprzęt koparkowy to jak sama nazwa wskazuje dodatkowe wyposażenie przeznaczone dla koparek i umożliwiające wykonywanie za pomocą tych maszyn robót polegających na wbijaniu w podłoże pali. Chociaż koparki tradycyjnie kojarzą się z pracami związanymi z wykopywaniem ziemi, odpowiednio doposażone mogą również pełnić inną rolę i umożliwiać palowanie.  W tym celu należy zastosować specjalny osprzęt wyposażony w młot hydrauliczny. Instaluje się go na ramieniu, czyli tam, gdzie standardowo zamocowana jest łyżka koparki. W tym miejscu umieszcza się prowadnicę osprzętu wyposażoną w siłownik hydrauliczny. Dzięki niemu można wysuwać maszt przesuwny, który posiada drugi siłownik hydrauliczny. Ten z kolei odpowiada za poruszanie się masztu przesuwnego młota hydraulicznego. Młot uzupełniony bijakiem i kowadełkiem unosi się w górę i opada na pal umieszczony w specjalnym prowadzeniu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnego kafara, np. samojezdnego, chętnie wykorzystywaną na różnego rodzaju placach budowy.

Zastosowanie bijakowego osprzętu koparkowego

Gdzie znajduje zastosowanie bijakowy osprzęt koparkowy? Na to pytanie odpowiada pracownik firmy Hydro-Tor specjalizującej się w hydraulice siłowej: Wysoki poziom wód gruntowych lub słaba nośność gruntu to czynniki, które często uniemożliwiają posadowienie budynku i innych obiektów na tradycyjnym fundamencie. Przykładem mogą być gleby torfowe czy muły. W takiej sytuacji konieczne jest umieszczenie w podłożu specjalnych pali fundamentowych. Koparkowy osprzęt bijakowy, pod warunkiem dobrania właściwych wkładek, może być wykorzystany do wbijania pali żelbetowych, a także profili stalowych. Palowanie za pomocą osprzętu bijakowego przydaje się również w przypadku ochronnych konstrukcji sadowniczych, instalacji z zakresu fotowoltaiki, a także barier o funkcji energochłonnej. Osprzęt ten umożliwia również wbijanie pali przy budowie konstrukcji na wodzie, takich jak pomosty. Warto również zaznaczyć, że urządzenie takie można doposażyć specjalną głowicą o funkcji wiertła, co pozwala na wiercenie otworów i czyni z osprzętu bijakowego jeszcze bardziej uniwersalne i wygodne rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 1