Akcesoria do szczelnego montażu stolarki okiennej. Przegląd dostępnych rozwiązań

Szczelne okna to ważny element budownictwa ekonomicznego i pasywnego, wpływający na obniżenie kosztów eksploatacji budynku – zwłaszcza tych związanych z ogrzewaniem. Szczelny (ciepły) montaż stolarki okiennej minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych, chroni przed niekontrolowanym przepływem powietrza i zawilgoceniem połączeń stolarki z murem. Tym samym usprawnia pracę stolarki i zwiększa jej wytrzymałość. Aby okno było odpowiednio uszczelnione, konieczne jest zastosowanie produktów do ciepłego montażu. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

Taśmy okienne

Taśmy okienne, które są laminatem włóknin polipropylenowych lub poliestrowych oraz specjalnych membran, zapewniających właściwą wartość współczynnika Sd (określającego stopień paroprzepuszczalności). Dzięki obecności kleju butylowego lub akrylowego, produkty przylegają do typowych powierzchni budowlanych – wykonanych z betonu, ceramiki, metalu, drewna czy tworzywa. Zastosowana taśma butylowa nie wysycha, nie twardnieje, wykazuje odporność na promienie UV i trwałość plastyczną, wspierając skuteczność i szczelność izolacji okiennej.

Wyróżniamy taśmy stosowane po stronie wewnętrznej okna, zewnętrznej, uniwersalne (możliwe do użycia po obu stronach), a także taśmy wyposażane w dodatkową siatkę podtynkową.  Taśmy do okien i drzwi są dostępne w różnych szerokościach (od kilku do kilkunastu cm). Poza standardowymi taśmami okiennymi, w sprzedaży znajdziemy też taśmy rozprężne z pianki poliuretanowej i taśmy stanowiące połączenie włókniny oraz membrany funkcyjnej (tzw. fartuchy). Szerokim asortymentem taśm okiennych dysponuje firma Intra Sp. z o.o. z Łodzi.

Inne akcesoria

Do montażu butylowych taśm okiennych przyda się profesjonalny primer. Służy on do gruntowania oraz przygotowania ościeża, dzięki czemu przyleganie taśmy butylowej jest trwałe i mocne. Primer znajduje zastosowanie przy rozmaitych rodzajach taśm butylowych, a także innych – z klejem kauczukowym czy akrylowym. Produkt jest w postaci aerozolu, wskutek czego jest niezwykle prosty i szybki w aplikacji.

Dobre uzupełnienie izolacyjne stanowią pianki rozprężne w postaci taśm. Pianki zwiększają swoją wysokość 5-krotnie, dzięki czemu znakomicie wypełniają nierówne szczeliny dylatacyjne. W zależności od stopnia kompresji są wodoszczelnie, paroszczelnie lub pyłoszczelne.