Na co zwracać uwagę wybierając operatora logistycznego?

Współpraca z operatorem logistycznym przynosi klientom szereg korzyści. Mają oni zapewnioną kompleksową obsługę logistyczną, do której w standardowej wersji zalicza się magazynowanie, dystrybucję oraz transport towarów. Przed podpisaniem umowy z operatorem należy jednak przeanalizować kilka czynników, które wpływają na jakość oferowanych usług. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, wybierając operatora logistycznego.

Doradztwo logistyczne i dokumentacja

Rozwój logistyki, wzrost potrzeb klientów i rozpowszechnienie logistyki kontraktowej przyczyniły się do sytuacji, w której operatorzy logistyczni realizują coraz więcej usług wykorzystując osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii. Założeniem ich działalności jest rozpoznanie potrzeb klientów, aby móc na tej podstawie zaoferować wartości składające się na jak największy pakiet korzyści. Duże znaczenie ma tutaj wartość dodana i sposób dostarczania jej klientom.

Oprócz standardowych usług, takich jak dystrybucja, magazynowanie i transport towarów, wdrażają elementy, które mają na celu usprawnienie biznesu klientów i poprawienie konkurencyjności. Organizują zaopatrzenia dla klienta i dostawy do docelowych odbiorców, rozliczają koszty operacji spedycyjnych, a ponadto doradzają klientom w kwestiach związanych z logistyką i prowadzą im dokumentację, na którą składają się m.in. dokumenty magazynowe, listy przewozowe i dokumenty celne. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba negocjować z kilkoma firmami realizującymi różne zadania. Ich zakres powinien być dopasowany do potrzeb klienta, który będzie obsługiwany przez operatora logistycznego.

Co-packing i specjalne magazyny

W firmie DMT wychodzimy poza standardowe ramy i oferujemy naszym klientom różnego rodzaju usługi dodatkowe, które obejmują m.in. co-packing, audyt placówek sprzedaży, produktów wycofanych ze sprzedaży lub niezdatnych do dalszego użytku oraz usługi celne. Ponadto udostępniamy powierzchnie magazynowe dostosowane do potrzeb farmacji, suplementów diety oraz weterynarii, a także wirtualne magazyny dla przedstawicieli handlowych. Nasi klienci mogą również zamówić obsługę sklepu internetowego, składowanie krótkoterminowe oraz dostawy na linie produkcyjne w systemie CANBAN – wymienia specjalista z Centrum Logistycznego DMT, które jest operatorem logistycznym zajmującym się projektowaniem usprawniających rozwiązań w celu osiągnięcia optymalizacji transportu, dystrybucji oraz magazynowania towarów.