Czy zbieranie i sprzedaż złomu się opłaca?

Zbieractwo złomu większości osób nie kojarzy się zbyt dobrze. Profesję tę utożsamiamy z ludźmi skrajnie ubogimi, którzy chwytają się każdej pracy, aby przetrwać z dnia na dzień. Wbrew krzywdzącym stereotypom, zbieranie złomu bywa naprawdę opłacalne. A korzyść ekonomiczna nie jest tą jedyną.

Nieograniczone zasoby

Złom w różnej formie otacza nas na co dzień. Jest to fakt oczywisty, choć nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę. Spójrzmy chociażby na metale kolorowe. Szacuje się, że na całym świecie zużywa się blisko 250 miliardów aluminiowych puszek rocznie! W samej Polsce, w tym samym czasie, statystyczna osoba zakupuje ponad 70 różnych produktów puszkowanych. Gdyby te wszystkie surowce uzbierać w całość, wyszłaby całkiem pokaźna masa…

Zysk liczony w kilogramach

Ceny skupu złomu (miedzi, mosiądzu, aluminium czy złomu stalowego) waha się od kilkudziesięciu groszy, do nawet kilkunastu złotych za kilogram. Przykładowy cennik można znaleźć na stronie warszawskiego skupu złomu i elektroniki Ago Recykling. Oczywiście zwykły ,,Kowalski” nie jest w stanie zebrać w krótkim czasie wystarczająco dużo surowca. Co innego ,,profesjonalni zbieracze”, którzy osiągają wyniki na poziomie nawet 10 kg dziennie! Cenne są zwłaszcza takie ,,złomowe perełki”, jak wolfram, cyna, nikiel czy brąz mieszany. Da się za nie otrzymać kwoty w porywach do kilkudziesięciu zł/kg.

Nie tylko pieniądze

Wiadomo, że zwykła osoba nie będzie oddawała złomu na skup, w celach czysto zarobkowych. Nie liczy się tu jednak sam pieniądz. Zbieractwo i oddawanie zużytych surowców to cenna lekcja ekologii i przedsiębiorczości, którą warto zaszczepiać od małego. Dzieci, którym brakuje do kieszonkowego, mogą w ten sposób ,,dorobić”, aby uzyskać wymarzoną zabawkę, czy bilet do wesołego miasteczka. Jednocześnie, są uświadamiane w kwestii tego, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, czym jest recykling i dlaczego nie warto porzucać zużytych przedmiotów metalowych. Jak zatem widać, zbieranie złomu bywa opłacalne. Bardziej, niż mogłoby się nam wydawać!