Zastosowanie zaworów termoizolacyjnych

W przypadku rurociągów przemysłowych czy zbiorników różnego rodzaju mediów to zawory i kołnierze są tymi elementami, które na ogół zwiększają ryzyko niepotrzebnych strat cieplnych. Dlatego w celu ich uniknięcia, stosuje się najczęściej zawory termoizolacyjne. Ich stosowanie ma sporo zalet, choć podobnie jak tradycyjne rozwiązania, wymagają regularnej konserwacji i dozoru.

Zastosowanie zaworów termoizolacyjnych

Remedium na straty ciepła

Armatura i urządzenia towarzyszące, które nie są odpowiednio izolowane, powodują znaczne straty cieplne. Zmniejszenie tych strat wpływa w oczywisty sposób na redukcję kosztów. Powoduje znaczną oszczędność energetyczną i zapobiega niepożądanemu odparowywaniu danego medium. Dlatego tak duże znaczenie ma stosowanie zaworów termoizolacyjnych. Nie tylko zapobiegają one stratom energii (nawet do 90%), ale też stanowią zabezpieczenie danego elementu przed warunkami zewnętrznymi: wpływem wilgoci czy kwaśnego środowiska. Mogą to potwierdzić specjaliści, tacy jak np. firma Grados z Warszawy.

Inne zastosowania

Obecnie zawory termoizolacyjne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane są m.in. w elektrociepłowniach, rafineriach i zakładach oczyszczania gazu, zakładach petrochemicznych, elektrowniach, zakładach przemysłu spożywczego, olejarniach, zakładach przemysłu tekstylnego, fabrykach tworzyw sztucznych, zakładach farmaceutycznych czy zakładach przetwórstwa ropy i gazu. Stosowane są w przypadku różnego rodzaju armatury: pomp, połączeń kołnierzowych, magnetoodmulaczy, przepustnic, zasuw, turbin, śrubunków, silników, układów wydechowych, wymienników ciepła, połączeń kołnierzowych kondensatorów oraz wielu innych.

Materiały

Zawory termoizolacyjne są wykonywane z materiałów niepalnych i odpornych na działanie wielu czynników zewnętrznych takich jak olej czy woda. Cechują się znaczną odpornością na działanie bardzo wysokich temperatur (nawet powyżej 1000 stopni Celsjusza). Zapewniają tym samym optymalne właściwości izolacyjne, w miejscach, gdzie jest to szczególnie istotne. Wykorzystuje się je powszechnie w około 30 gałęziach przemysłu. Zastępują dzisiaj tradycyjne metody osłony. Doskonale sprawdzają się do izolacji turbin i różnego rodzaju armatury. Zawory termoizolacyjne wykorzystywane są jednak nie tylko w przypadku przemysłu zajmującego się przesyłaniem energii cieplnej w postaci wody, pary wodnej czy oleju termalnego, ale i w instalacjach chłodniczych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola oraz redukcja strat cieplnych.

śr. ocena 5 / głosów 1