Zasady pielęgnacji desek tarasowych

Piękny, drewniany taras może stać się wizytówką naszego domu, a także idealną przestrzenią do wypoczynku, rodzinnych spotkań czy spożywania posiłków. Jednak aby się w nim w pełni cieszyć, nie wystarczy tylko dobrze go zaprojektować, a następnie urządzić. Aby zachować go w dobrym stanie także zimą i jesienią, należy go należycie konserwować. Jak zatem dbać i pielęgnować deski tarasowe?

Tradycyjne drewno, z którego wykonane są tarasowe deski, wymaga pielęgnacji przez cały rok. Jest ono bowiem stale narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak ekstremalne temperatury, wilgoć czy deszcz. Poznaj zasady pielęgnacji tarasowych desek.

Olejowanie

Podstawą dbania o taras jego regularne olejowanie. Drewniane deski tarasowe podlegają bowiem degradacji biologicznej, związanej z działaniem czynników atmosferycznych. Aby jej zapobiec, należy używać odpowiednich olejów. Specjaliści polecają oleje produkowane na bazie oleju lnianego. Są one nie tylko łatwe w aplikacji, lecz również doskonale impregnują drewno i mają właściwości koloryzujące. Dzięki nim zachowamy naturalny wygląd drewna i podkreślimy jego rysunek.

Ciekawą alternatywą są produkty do ochrony i uszlachetniania drewna renomowanej marki Remmers, oferowane przez firmę Drew-Miś, zaopatrującą zakłady stolarskie. Produkty te mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Olejowanie przeprowadza się raz lub dwa razy do roku. Najlepszą porą jest wiosna oraz wczesna jesień. W ten sposób zabezpieczymy taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Codzienna pielęgnacja

Nie powinniśmy zapominać także o codziennej pielęgnacji tarasu. Składa się na nią:

  • regularne usuwanie zanieczyszczeń: błota, śniegu, liści, piasku
  • mycie desek tarasowych wodą
  • szczególne dbanie o to, by na tarasie nie zalegał śnieg i nie usuwanie go przez skrobanie, w przypadku jego zamarznięcia.
  • dbanie o to, aby nie mieszać olejów do drewna, lecz korzystać z jednego preparatu

Renowacja

Pielęgnacja desek tarasowych to także ich renowacja w sytuacji, gdy powłoka tarasu zostanie zupełnie zużyta. Zjawisko takie objawiać się będzie przede wszystkim szarym, spatyniałym odcieniem powierzchni.

Renowacja desek tarasowych obejmuje kilka czynności. Najpierw należy usunąć z tarasu wszelkie zanieczyszczenia za pomocą wody pod lekkim ciśnieniem oraz szczotki. Następnie nałożyć przy użyciu szczotki ryżowej specjalny preparat, mający działanie odszarzające i usuwające najbardziej uporczywe zabrudzenia. Po wyschnięciu nakładamy pędzlem olej ochronny, zabezpieczający drewno przed działaniem szkodliwych czynników i przywracający mu dawny kolor. Jeśli taras jest bardzo zniszczony, nanieśmy na niego specjalny preparat z pigmentem.

śr. ocena 5 / głosów 6