Zasady działania pieców muflowych

Piece muflowe wykorzystuje się do przeprowadzenia obróbek cieplnych w laboratoriach. Szczególnie stosuje się je w warunkach środowiska agresywnego, które występuje w postaci gazów, płynów, czy odprysków. Piece muflowe zbudowane są z materiałów żaroodpornych, co sprawia, że możliwa jest w nich obróbka cieplna do 1300 stopni Celsjusza. Poza tym piece muflowe są niezwykle łatwe w obsłudze […]

piec muflowy

Piece muflowe wykorzystuje się do przeprowadzenia obróbek cieplnych w laboratoriach. Szczególnie stosuje się je w warunkach środowiska agresywnego, które występuje w postaci gazów, płynów, czy odprysków. Piece muflowe zbudowane są z materiałów żaroodpornych, co sprawia, że możliwa jest w nich obróbka cieplna do 1300 stopni Celsjusza. Poza tym piece muflowe są niezwykle łatwe w obsłudze i charakteryzują się dużą bezawaryjnością. Jak dokładnie działają piece muflowe oraz jakie jeszcze mają zastosowania?

Jak działają piece muflowe i gdzie są wykorzystywane?

Laboratoryjne piece muflowe wykorzystuje się do obróbki termicznej materiałów. Wygrzewanie, prażenie, spalanie, czy spopielanie to tylko niektóre z zastosowań pieca. Są one także stosowane do oznaczenia strat masy, obróbki cieplnej, wypalania próbek oraz spiekania materiałów. Wyposażone są w otwór, który odpowiada za odpowietrzanie komory, a to umożliwia odprowadzanie gazu.

Jak mówi specjalista z firmy czylok.com.pl: ,,Zaletą pieców muflowych jest także ceramiczna mufla oddzielająca elementy grzejne od wnętrza komory. Sprawia to, że piec ma dłuższą żywotność oraz charakteryzuje się stabilnym i równomiernym rozkładem temperatury.”

Niektóre modele mogą również posiadać dodatkowe wyposażenie doprowadzające gaz do komory. Umożliwia to przedmuch komory gazem ochronnym. Wszystkie modele pieców muflowych mają również możliwość regulacji temperatury z dokładnością 5 stopni Celsjusza za pomocą podstawowego sterownika mocy. Na rynku dostępne jest wiele modeli o różnym stopniu objętości komory roboczej. Na specjalne zamówienie można również otrzymać piec muflowy z programowanym regulatorem temperatury.

Dodatkowe udogodnienia pieców muflowych

Tradycyjne piece muflowe wyposażone są w sterownik temperatury z dokładnością 5 stopni Celsjusza. Nowoczesne piece posiadają jednak opcje regulacji temperatury nawet do 1 stopnia Celsjusza. Na rynku istnieją także modele z innymi udogodnieniami. Przykładowo ultratemperaturowy element grzejny HRE pozwala na przedłużenie żywotności pieca i oszczędność zużywanej energii. W niektórych modelach znajduje się również opcja szybkiego nagrzewania od temperatury pokojowej do 1200 stopni w mniej niż 30 minut. Wiele nowoczesnych pieców muflowych jest zbudowane z nowego rodzaju izolacji z włókien ceramicznych, a to zmniejsza zanieczyszczenie termiczne wydzielane przez urządzenie.

śr. ocena 0 / głosów 0