Zasady działania komory świetlnej

Komory świetlne to urządzenia wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Najczęściej służą ocenie koloru wyrobów przemysłowych i poligraficznych w trudnych warunkach oświetleniowych. Zazwyczaj emitują one światło LED, które charakteryzuje się poborem niewielkiej ilości energii elektrycznej, a jednocześnie ma znaczną żywotność. Dużo rzadziej do ich funkcjonowania wykorzystuje się świetlówki. Czym są i jak działają komory świetlne? Wyjaśniamy.

Kontrola banknotów światłem LED

Komory świetlne – zastosowanie

Jak już wspomniano, komory świetlne najczęściej są wykorzystywane do prezentacji i oceny obiektów, w których najważniejszą rolę gra kolor. Z tego też względu można je spotkać w studiach projektowych, laboratoriach, przemyśle włókienniczym, obuwniczym czy też motoryzacyjnym. Odgrywają także ogromne znaczenie w produkcji opakowań.

Warto dodać, że komory świetlne pozwalają prawidłowo ocenić jakość kolorystyki danego wyrobu. Dzięki swojej budowie umożliwiają przeprowadzenie rzetelnej oceny koloru na każdym etapie obróbki obrazu. Wynika to z faktu, iż w każdej sytuacji zapewniają takie same warunki oświetlenia. Co więcej – można je bez większego problemu wykorzystywać do porównywania ostatecznego efektu ze wzorcem.

Dlaczego komory świetlne są tak popularne?

Najważniejszą zaletą komór świetlnych jest fakt, że zapewniają takie same światło, bez względu na miejsce, w którym są wykorzystywane.

Cecha ta ułatwia wykrycie metameryzmu kolorów, czyli zjawiska, w którym ta sama barwa jest inaczej odbierana, w zależności od rodzaju oświetlenia – wyjaśnia ekspert z firmy Grupa E Sp. z o.o.

Dodaje, że mogą one przybrać różną wielkość i być wyposażone w kilka źródeł światła. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika często mogą działać również przy wykorzystaniu promienia ultrafioletowego.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ważnym elementem wyposażenia komór świetlnych są także sterowniki. Podstawowymi są wskaźnik diodowy lub elektroniczny. Pierwszy sygnalizuje zużycie światła poprzez zmianę koloru. Drugi z kolei na wyświetlaczu przedstawia informację o czasie pracy, ale też pozwala dowolnie sterować natężeniem światła. Warto wspomnieć, że nowoczesne komory świetlne wyróżniają się prostą konstrukcją i wysoką jakością, dzięki czemu nie sprawiają problemów w użytkowaniu. Należy także dodać, że gwarantują one uzyskanie równomiernego oświetlenia na całej przestrzeni roboczej, stąd też ryzyko odbicia światła czy wystąpienia efektu błysku jest niewielkie. Wspomniane zalety pozwalają szybko wychwycić różnice i nieprawidłowości oraz skorygować proces produkcji.

śr. ocena 0 / głosów 0