Zalety funkcjonalnego oświetlenia meblowego

Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia niesamowicie poszerzył możliwości aranżacyjne, wpływając zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność pomieszczeń. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje zwłaszcza cieszące się coraz większą popularnością oświetlenie meblowe. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej stosowane rozwiązania i ich zalety.

Praktycznie jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o sposoby wykorzystania oświetlenia meblowego, jest obecnie wyobraźnia projektanta lub samego użytkownika. Przełomem okazało się udoskonalenie technologii LED, czyli diod, które mogą przyjmować naprawdę niewielkie rozmiary, co pozwala osiągnąć bardzo subtelny efekt – zwłaszcza jeśli punktowe światło rozproszone zostanie dzięki specjalnie zaprojektowanym panelom.

Praktyczne i piękne

Dzięki umiejętnemu operowaniu skalą oświetlenia możliwe jest więc wprowadzenie za jego pośrednictwem do wnętrza intymnej atmosfery, wydobycie jego atutów i pozostawienie w cieniu (dosłownie!) ewentualnych mankamentów. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by silniej skoncentrowane źródło światła wykorzystać przede wszystkim do poprawy widoczności wybranych fragmentów przestrzeni.

Tak właśnie dzieje się chociażby w przypadku kuchennych blatów roboczych doświetlanych zwykle przez oprawy podszafkowe lub tzw. oczka wpuszczane w meble, kinkiety lub downlighty kierujące strumień światła tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Wygodniej korzysta się także z zaopatrzonej w system oświetleniowy garderoby, jak również szafek i szuflad, w których szybko i bez trudu znajdziemy poszukiwane rzeczy. Źródła światła zamontowane w witrynach czy regałach pomogą z kolei zaakcentować zasługujące na wyróżnienie bibeloty. Coraz częściej spotyka się też oprawy mocowane w wezgłowiach łóżek, zarówno te ze światłem kierunkowym, przeznaczone do czytania, jak i te ze światłem rozproszonym.

Oświetlenie meblowe może poza tym pełnić funkcję czysto dekoracyjną, podkreślając piękną linię mebli i ich detale oraz walory samej oprawy oświetleniowej. Całe wnętrze zyska wówczas bardziej nowoczesny, elegancki charakter.

Każda oprawa oświetleniowa stosowana we wnętrzu powinna zarówno podkreślać walory, jak również być w pełni funkcjonalna i spełniać potrzeby użytkowe właścicieli – podpowiada ekspert z wyspecjalizowanej w technikach oświetleniowych firmy Aurora Garden.

Wyjątkowe właściwości

Nowoczesne oprawy oświetleniowe wykorzystują liczne zalety rozwiązań LED-owych:

  • niskie zużycie energii elektrycznej (nawet 80 proc. oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła),
  • bardzo długą żywotność (liczona w dziesiątkach tysięcy godzin),
  • wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • krótki czas włączania,
  • szeroki wybór, jeśli chodzi o intensywność, kolor czy temperaturę barwową światła,
  • możliwość sterowania tymi parametrami przy użyciu pilota lub aplikacji,
  • nieznaczne nagrzewanie się opraw – co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku bezpieczeństwa mebli lakierowanych.
śr. ocena 5 / głosów 5