Wycena schodów wewnętrznych. Co wpływa na koszty realizacji?

Schody wewnętrzne to bardzo ważny element aranżacyjny kilkukondygnacyjnych domów i mieszkań. Oczywiście z wyborem i montażem schodów wiążą się pewne koszty, które należy uprzednio rozważyć. Najlepiej poprosić o wycenę fachowców. Przy szacowaniu ceny schodów największe znaczenie ma ich typ. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim konstrukcją i materiałem, wykorzystanym w produkcji. W ogólnym zarysie, projekty schodów dzielą się na dwie kategorie, tzn. schody betonowe i schody samonośne.

schody-wewnetrzne

Elementy wyceny schodów betonowych

W przypadku schodów na beton, przy ewentualnej wycenie pod uwagę bierze się takie elementy jak liczba stopni, szerokość biegu czy obecność podestu. Składowe te są ściśle powiązane z konstrukcją schodów. Ta może przyjmować formę prostą, jednobiegową lub dwubiegową. W kontekście kosztów inwestycji, nie bez znaczenia są też oczywiście zastosowane uzupełnienia. Chodzi głównie o wykorzystane podstopnie (np. dywanowe). Zazwyczaj mamy do czynienia z podstopniami z jakiegoś gatunku drewna – lakierowanymi, bejcowanymi lub bielonymi. Odrębną, choć równie ważną kwestię, stanowią balustrady. I tu mamy dość szerokie pole do popisu w zakresie wyboru form oraz materiałów wykonania.

Elementy wyceny schodów samonośnych

W przypadku wyceny schodów samonośnych, w dużej mierze można poczynić te same uwagi, co przy schodach betonowych. Na koszt wpływa m.in. użyty materiał, wymiar stopni, liczba podstopni i podestów. Do tego dochodzi wykończenie (lakierowanie, montaż balustrad itd.). Pewną różnicę stanowi wybór konstrukcji schodów – zazwyczaj nieco szerszy. Możemy zdecydować się na nietypowe układy, np. schody kręte klasyczne lub nowoczesne. Co więcej, konstrukcja nośna schodów może przybierać formę policzkową, schodów na wandze, bolcowych na dystansach, dywanowych i in. Wreszcie, pod uwagę należy wziąć wymiary otworu górnego w stropie i (jeśli jest taka konieczność) wymiary klatki schodowej.

Jak to wszystko wyliczyć?

Ile zatem orientacyjne mogą kosztować schody wewnętrzne? Na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. W grę wchodzi zbyt wiele zmiennych. Tworzenie kosztorysu nie jest proste, a dla laika wręcz niemożliwe. Najważniejsze to wypracować orientacyjną wizję schodów, których oczekujemy. Warto rozważyć wszystkie dostępne opcje, a szczegółowe wyliczenia pozostawić profesjonalistom. Pomocny okaże się internet. Na niektórych stronach można znaleźć gotowe formularze wyceny schodów. Przykład stanowi formularz na stronie Wróblewski Design, znanego producenta schodów z Kalisza. Jak to działa? Klient komponuje schody zaznaczając interesujące opcje, a następnie wysyła wniosek do fachowców. Ci kontaktują się z klientem i informują go o potencjalnych kosztach. Szybko, sprawnie oraz skutecznie! Więcej informacji jest dostępnych na stronie Wróblewski Design.

śr. ocena 5 / głosów 5