Właściwości i zastosowanie oplotów metalowych

Do porządkowania kabli i łączenia ich w wiązki najczęściej wykorzystywane są oploty poliestrowe – elastyczne, wygodne w montażu i wystarczająco odporne na potencjalne uszkodzenia w typowych warunkach eksploatacji. Jednak plecionka z tworzywa nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy przewody użytkowane są w bardzo wysokich temperaturach, narażone na przecięcia lub oddziaływanie czynników chemicznych.

oploty metalowe

Charakterystyka oplotów metalowych

Materiał, z którego wykonana jest plecionka, w oczywisty sposób wpływa na właściwości wyrobu. Oploty metalowe siłą rzeczy są bardziej wytrzymałe od tych produkowanych z tworzywa sztucznego, dzięki czemu lepiej chronią przewody przed przetarciami, przecięciami i zgnieceniami. Stopień ochrony, jaki zapewnia oplot, uzależniony jest również od rodzaju metalu. Zdecydowanie najmocniejsze – ale też najdroższe – są oploty ze stali nierdzewnej. Posłużmy się przykładem oplotu Stainless Steel XC amerykańskiej marki TECHFLEX ze stali typu 304. Plecionkę cechuje nie tylko bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, ale też odporność na skrajnie wysokie temperatury (do 1450°C). Wspomniany oplot jest całkowicie niepalny i odporny na kontakt z benzyną.

Oploty ze stali są niewątpliwie najmocniejsze ze wszystkich dostępnych na rynku plecionek, jednak niektórych klientów odstrasza ich cena. Na szczęście czasami można zastąpić je tańszymi, miedzianymi. Oploty z miedzi i miedzi cynowanej znajdują też nieco inne zastosowania od tych metalowych. W naszej ofercie dostępne są wszystkie rodzaje oplotów metalowych i metalizowanych, dzięki czemu każdy może tu znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danej sytuacji – mówi ekspert ze sklepu internetowego porzadekwkablach.pl.

Wykorzystanie oplotów metalowych

Oploty metalowe, a zwłaszcza stalowe, wykorzystywane są przede wszystkim w motoryzacji. Służą jako osłony przewodów i węży gumowych w silnikach spalinowych samochodów, motocykli, maszyn rolniczych, budowlanych i innych urządzeń. Oploty miedziane również mogą służyć ochronie przewodów paliwowych, jednak ze względu na dużą przewodność elektryczną najczęściej wykorzystywane są do ekranowania kabli telekomunikacyjnych i energetycznych. Oploty z drutów miedzianych zabezpieczają przewody przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi, dzięki czemu zapobiegają zakłóceniom. Fakt, że oploty z włókien metalowych są relatywnie sztywne, może być ich zaletą, ale też wadą. W przypadku, gdy wymagana jest większa elastyczność, plecionki metalowe bywają zastępowane oplotami metalizowanymi, choć te nadają się do użycia wyłącznie w mało wymagających instalacjach.

śr. ocena 0 / głosów 0