W jaki sposób wytwarzane są kątowniki papierowe?

Kątowniki papierowe używane są w celu zabezpieczania rogów i krawędzi transportowanych przedmiotów o regularnym kształcie. Ich produkcja odbywa się w dość ciekawy sposób, któremu warto bliżej się przyjrzeć. Te praktyczne i często stosowane przedmioty wytwarza się bowiem w całkowicie zautomatyzowany sposób, który z pewnością zainteresuje wielu dociekliwych fanów techniki.

Arkusze tekturowe

Proces produkcji kątowników papierowych

Kątowniki papierowe, zwane także tekturowymi, w wielu przypadkach wytwarza się w procesie recyklingu. W takim przypadku czynności rozpoczyna się od zmieszania wielu gatunków papieru oraz rozdrobnienia ich przy użyciu specjalistycznych maszyn.

Kiedy tektura wtórna jest już gotowa, rozpoczyna się zautomatyzowane klejenie oraz cięcie jej w  określony sposób. Do produkcji kątowników można także użyć gotowej tektury zakupionej od firmy zewnętrznej.

Papier pocięty na określone, najczęściej podłużne elementy, jest następnie formowany przez zautomatyzowane maszyny, które wyginają go i formują, tworząc odpowiedni kąt. W taki sposób mogą powstawać m.in. kątowniki:

·       równoramienne,

·       nierównoramienne,

·       gięte,

·       nacinane.

Takie produkty cechują się najczęściej dużą twardością, trwałością, a czasami także podwyższoną odpornością na kontakt z wilgocią. Dzięki temu zabezpieczone kanty, krawędzie i rogi przewożonych towarów najczęściej docierają na miejsce bez szwanku.

Szczegółów na temat procesu można dowiedzieć się m.in. w firmie Polkar z Krapkowic. W tym zakładzie produkcyjnym używa się bowiem ekologicznej makulatury oraz naturalnych klejów.

Od czego zależy sposób produkcji kątowników tekturowych?

Produkcja papierowych kątowników jest dostosowana do określonych gałęzi przemysłu oraz indywidualnych oczekiwań klientów i przedsiębiorców. Od konkretnych czynników zależy więc jaką grubość będzie miał określony element, pod jakim katem będzie ukształtowany oraz jaki stopień twardości jest w danym przypadku wymagany.

Zależy to więc czy kątowniki są przeznaczone do ochrony krawędzi obrazów, kartonów, lekkich elementów, czy też będą użytkowane jako elementy zabezpieczające podczas transportu ciężkich maszyn, mebli oraz sprzętu RTV i AGD. Takie parametry warto ustalić ze specjalistyczną firmą, która w indywidualny sposób podejdzie do każdego zlecenia.

Kątowniki, podobnie jak przekładki tekturowe, spełniają funkcję zabezpieczającą zarówno podczas długiego transportu jak też magazynowania. Ich struktura często różni się w zależności od przemysłu elektronicznego, spożywczego, budowlanego lub artystycznego.

śr. ocena 0 / głosów 0