Stosowanie oświetlenia LED, a kwestie ekologiczne

Oświetlenie LED szturmem podbiło rynek oświetleniowy i z powodzeniem wyparło tradycyjne żarówki. Do największych atutów tej technologii należy jej niezwykła energooszczędność, jednak oświetlenie LAD posiada znacznie więcej zalet, do których zalicza się bogactwo możliwości aranżacyjnych. To jednak nie wyczerpuje korzyści ze stosowania diod LED, które są również przyjazne dla środowiska. Jak wypada oświetlenie LED pod względem ekologii?

Energooszczędność oświetlenia LED

Główną zaletą diod LED i zarazem najważniejszą cechą tego typu oświetlenia z punktu widzenia ekologii jest jego wysoka wydajność, długa żywotność i energooszczędność. Szacuje się, że zamiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie LED to możliwość zmniejszenia zużycia energii nawet o ponad 50%. To zatem ekonomiczne rozwiązanie pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji oświetlenia, a tym samym na zmniejszenie rachunków na prąd. Niższe opłaty za pobór energii elektrycznej to jednak nie jedyna korzyść wynikająca z energooszczędności oświetlenia LED. Redukcja zużycia prądu oznacza bowiem również mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie spadek emisji CO2. Warto przy tym zauważyć, że na coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie przemysłowe LED. Z tej technologii chętnie korzystają zakłady produkcyjne i usługowe, a w miastach pojawiają się lampy uliczne LED. Możliwość generowania oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na tak ogromną skalę ma niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska i stanowi jeden z ważniejszych aspektów współczesnych postaw proekologicznych. Trzeba jeszcze wspomnieć o długiej żywotności diod LED, które mogą pracować nawet 50 tysięcy godzin. Dłuższy czas eksploatacji opraw to rzadsze wymiany, a w rezultacie redukcja emisji elektroodpadów.

Oświetlenie LED bezpieczne i przyjazne dla środowiska

Jakie są inne zalety oświetlenia LED w kontekście ekologii?

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody elektroluminescencyjne praktycznie nie nagrzewają się i nie emitują podczerwieni ani też szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. – Mówi ekspert reprezentujący firmę MTLed, której specjalnością są przemysłowe lampy LED. – Oprócz tego nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, w tym szczególnie groźnej rtęci. Na uwagę zasługują również trwałe obudowy produkowane z wysokiej jakości materiałów, które znacznie ułatwiają montaż i demontaż lamp oraz pozwalają na sprawny recykling odpadów.

Wszystko to sprawia, że oświetlenie LED należy do jednych z najpopularniejszych obecnie technologii o ekologicznym charakterze.

śr. ocena 5 / głosów 5