Stoły do okuwania skrzydeł. Z jakich elementów się składają?

Linia montażowa używana do produkcji okien musi być wyposażona w urządzenia, które pozwalają na szybki i precyzyjny montaż poszczególnych elementów. Ważnym punktem przygotowywania skrzydeł i ram jest instalowanie okuć okiennych. Wykorzystuje się do tego specjalne stoły do okuwania skrzydeł, które dają możliwość szybkiego wykonania wszystkich niezbędnych czynności.

Znaczenie okuć okiennych

Nowoczesne okna to przede wszystkim znakomite parametry użytkowe. Stosowanie wielokomorowych profili i coraz doskonalszych szyb zespolonych pozwala na uzyskiwanie bardzo korzystnych współczynników przenikania ciepła zarówno dla ram, skrzydeł, jak i przeszkleń. Dzięki właściwemu doborowi wszystkich elementów, inwestorzy montujący produkowane dziś okna, niezależnie od tego, czy zdecydują się na modele z tworzywa sztucznego, drewna czy aluminium mogą sobie zapewnić znikome straty ciepła, a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak świetne parametry termoizolacyjne to nie wszystko. Kupującym zależy również na wygodnej obsłudze, którą gwarantują prawidłowo dobrane i zamontowane okucia okienne – wyjaśnia ekspert z firmy GK Product, która specjalizuje się w produkcji urządzeń do produkcji okien.

Okucia okienne to element decydujący o komforcie użytkowania okna, a także przyczyniający się do jego pełnej szczelności. Okucia są elementami metalowymi, które montuje się zarówno na ramie okna, jak i na skrzydle. Są to zawiasy umożliwiające otwieranie okna, a także jego uchylanie czy rozszczelnianie obsługiwane za pomocą różnych ustawień klamki okiennej. Wśród elementów okucia są m.in. zasuwnice, które przekazują ruch klamki okiennej, narożniki, które mogą zezwalać na stopniowe uchylanie okna, a także umieszczana u góry skrzydła rozwórka, niezbędna przy uchylaniu okna czy montowane z boku zaryglowanie. Kluczowym elementem są naturalnie również zaczepy, które pozwalają na unieruchamianie okna w różnych położeniach.

Dobry dobór i bardzo precyzyjny montaż okuć pozwalają na wygodną obsługę okna. Ze względu na spore obciążenie wynikające z masy skrzydła wszystkie elementy muszą być zamocowane bardzo dokładnie, a ich działanie precyzyjnie zgrane. Ze względu na duży ciężar i spore rozmiary gotowych okien do instalowania okuć wykorzystuje się specjalne stoły.

Wyposażenie stołu do okuwania skrzydeł

Okuwanie ram i skrzydeł to jeden z końcowych etapów produkcji okna. Mocowanie wszystkich elementów odbywa się na stanowisku, które jest wyposażone w specjalny stół do okuwanie skrzydeł. Do zainstalowania okucia skrzydło okienne musi być stabilnie zamocowane i unieruchomione. Stosowane są w tym celu dociski, które mogą być zasilane pneumatycznie. Przemieszczanie skrzydła po stole bez uszkodzeń i zarysowań jest możliwe dzięki specjalnym listwom z tworzywa sztucznego.

Do poszczególnych czynności wykorzystuje się oddzielne agregaty, które są przesuwane po specjalnej prowadnicy profilowanej. Umożliwia ona szybkie dosunięcie i pozycjonowanie narzędzia do wiercenia lub wycinania otworów, wykańczania brzegów. Często stosuje się również agregat do dokręcania wkrętów, które mocują poszczególne elementy okucia. Po wykonaniu określonej czynności narzędzie może być z powrotem odsunięte. Dzięki różnym udogodnieniom, np. automatycznym podajnikom wkrętów konieczne prace mogą być wykonywane znacznie szybciej.

Dzięki obrotowym zaczepom po zamontowaniu osprzętu na jednej krawędzi rama może zostać łatwo obrócona i przygotowana do przymocowania kolejnych elementów okucia. Stół ma również możliwość zmiany pochylenia płaszczyzny roboczej w zakresie do 15°. Poza stołami zautomatyzowanymi dostępne są także stoły przeznaczone do pracy ręcznej, które sprawdzają się dobrze zwłaszcza przy realizacji mniej typowych zleceń.

śr. ocena 0 / głosów 0