Rury na cylindry hydrauliczne. Jakie standardy muszą spełniać?

Siłowniki hydrauliczne są jednymi z najprostszych pod względem konstrukcji. Ich głównym zadaniem jest poruszanie poszczególnych elementów układu. Prawidłowe działanie zapewnia energia sprężonej cieczy, zupełnie inaczej niż w typowym silniku spalinowym. Zaletą siłowników hydraulicznych jest możliwość pracy z bardzo ciężkimi ładunkami. Istotnym elementem są natomiast rury, który montuje się bezpośrednio na cylindrach hydraulicznych.

cylindry hydrauliczne

Rodzaje rur, które stosuje się przy cylindrach hydraulicznych

Budowa cylindrów hydraulicznych opiera się między innymi na wykorzystaniu odpowiednich rur. Ich głównym celem jest ochrona wewnętrznych elementów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego są one szczególnie istotne, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie całego układu.

Rury do hydrauliki rozróżnia się na podstawie sposobu ich wykonania. Wśród najpopularniejszych modeli znajdują się elementy:

– walcowane – bezszwowe,

– zgrzewane lub spawane.

Rury, które wykorzystuje się przy cylindrach hydraulicznych, powinni wybierać fachowcy, którzy znają specyfikę danego układu, przez co dopasują element idealnie. Umożliwi to dalsze funkcjonowanie hydrauliki bez spadku jej parametrów. W zależności od zapotrzebowania, do produkcji tych elementów stosuje się stal nierdzewną, aluminium. Można je również pokryć od wewnętrznej strony chromem – wyjaśnia specjalista z Zakładu Hydrauliki Siłowej

Rury bezszwowe czy spawane — które sprawdzają się lepiej?

Dostępne na rynku rury dzieli się na dwie grupy. Są to warianty bezszwowe oraz ze szwem wynikającym ze zgrzewania lub spawania. Sposób, w jaki dany element powstał, przekłada się bezpośrednio na jego jakość oraz wytrzymałość. Parametr ten jest, zatem niezwykle istotny biorąc pod uwagę późniejsze zastosowanie rury.

Przez wiele lat wykorzystywano rury z widocznym szwem. W tym przypadku materiał zwija się, a następnie na zgrzewa ogniowo jego krawędzie. Współcześnie proces ten został bardzo mocno udoskonalony, a do produkcji rur stosuje się taśmy oraz arkusze blachy. Pierwszym etapem jest uzyskanie założonego kształtu, następnie krawędzie poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury.

Rury bezszwowe to stosunkowo nowe rozwiązanie. Polega ono na wykorzystaniu specjalnie przystosowanego walca roboczego, którego celem jest wykonanie wykrojów w danym materiale. Metoda ta pozwala na uniknięcie widocznych szwów. Dzięki temu otrzymana w ten sposób rura jest bardzo solidna i cechuje się dużą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia.

Rury na cylindry hydrauliczne – dlaczego warto postawić na modele bezszwowe?

Cylindry hydrauliczne poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia. Specjalistyczne urządzenia są również w stanie unosić ciężary ważące nawet kilkaset ton. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie całego systemu, które podoła oddziaływaniu tak dużych napięć.

Proste modele, które służą do podnoszenia stosunkowo niewielkich ciężarów, wyposaża się zazwyczaj w rury ze szwem. Najnowsze technologie produkcyjne, umożliwiają ich wykonanie w wysokiej jakości, co gwarantuje dużą wytrzymałość. Jednak miejsce, gdzie występuje łączenie dwóch krawędzi, czyli szew jest najbardziej podatne na uszkodzenia. W przypadku dużego obciążenia może dojść do rozerwania rury i uszkodzenia siłownika.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc obecnie wykorzystanie rur na cylinder powstałych poprzez wykrojenie z jednego bloku materiału. W zależności od projektu można uzyskać odpowiednią grubość. Osłony bezszwowe cechują się najwyższą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0